Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 03.12.2010

Czyste technologie węglowe

Czyste technologie węglowe to metoda przetwórstwa węgla w celu produkcji energii elektrycznej i paliw w taki sposób, aby te procesy nie zagrażały środowisku. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie rozpoczęła w tym roku pięcioletni program badań nad nimi.
Czyste technologie węglowe

Wytwarzanie energii w oparciu o węgiel bez emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest możliwe. Taką szansę dają nowe, czyste technologie. Pięcioletni program badań technologii węglowych rozpoczęła w tym roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Ewa Szkurłat rozmawia z adiunktem na Wydziale Energetyki i Paliw Stanisławem Poradą:

Stanisław Porada: - Czyste technologie węglowe możemy zdefiniować jako technologie przetwórstwa węgla w celu produkcji energii elektrycznej i paliw w taki sposób, żeby nie zagrażały albo minimalizowały zagrożenia dla środowiska naturalnego. Problem węgla jest taki, że w trakcie jego utylizacji, polegającej głównie na procesie spalania, wydziela się wiele substancji zanieczyszczających środowisko. Stąd wzięła się idea opracowania nowych technologii umożliwiających produkcję energii elektrycznej w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu.

Piotr Tomczyk, Dziekan na Wydziale Energetyki i Paliw: - W chwili obecnej bardzo ważnym aspektem jest sprawa zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla, któremu przypisywany jest tak zwany efekt cieplarniany, czyli zmiany klimatyczne. Głównie Unia Europejska stara się teraz z nimi walczyć poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Jest szereg technologii zmierzających do redukcji jego emisji podczas spalania węgla. Oczywiście, najbardziej popularna, znana to magazynowanie w różnych strukturach geologicznych pod odpowiednim ciśnieniem blisko dna oceanów. Innym sposobem natomiast jest wykorzystanie chemiczne. Wszystkie dążą do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Czy trwają badania nad tymi technologiami? Czy przebiega już proces ich wdrażania?

Piotr Tomczyk: - Badania trwają cały czas, natomiast ich wyniki wdrażane są częściowo. Można wśród nich wyróżnić dwa główne kierunki. Jeden to produkcja paliw gazowych drogą zgazowania węgla. Drugi to produkcja energii elektrycznej z węgla nie przez spalanie w powietrzu, lecz w czystym tlenie, co nazywamy oxyspalaniem. Ten proces powoduje, że strumienie gazów spalinowych uzyskiwanych w wyniku spalania są mniejsze. Łatwiej usunąć z nich dwutlenek węgla. Te technologie nie są nowe, ponieważ zgazowanie węgla znane jest od prawie stu lat. Tym niemniej prace obecnie realizowane dotyczą opracowania efektywniejszych technologii. Główny nacisk kładzie się zarówno na wydajność procesów, jak i na eliminację zagrożeń dotychczas niebranych pod uwagę. W wyniku zgazowania uzyskujemy bardzo dobre paliwo gazowe, które może w pewnym sensie konkurować z gazem ziemnym w niektórych dziedzinach. Jednocześnie umożliwia eliminację dwutlenku węgla. W tej chwili realizujemy jeden duży projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To duże konsorcjum, którego liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza, a w jego skład wchodzą partnerzy naukowi: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach i Politechnika Śląska w Gliwicach.

03-12-2010 06:23 3'05