Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 28.12.2010

Biomasa

Biomasę warto wykorzystywać z wielu powodów. To paliwo tanie, bezpieczne i przyjazne środowisku. Umożliwia zagospodarowanie nieużytków rolnych i spożytkowanie odpadów. Dzięki funduszom unijnym w 2011 roku na Podlasiu ma powstać co najmniej 15 biogazowni.
Biomasa

Rządy państw unijnych promują energetykę odnawialną na wiele różnych sposobów. Gwarantują określony poziom zakupu energii odnawialnej, stwarzają ulgi podatkowe dla jej producentów, opodatkowują surowce konwencjonalne. Popularyzacji odnawialnych źródeł energii służą też specjalne programy promujące wykorzystanie biomasy. Z Mieczysławem Baszko, członkiem Zarządu województwa podlaskiego rozmawia Lech Pilarski:

Kwestia biogazowi, zagospodarowania biomasy to temat, który Pana interesuje i częściowo przynajmniej może być w województwie podlaskim rozwiązany. W jaki sposób?

Mieczysław Baszko: - Biogazownie to bardzo bezpieczna i tania energia. Nie ukrywamy, że na wytwarzanie jej mamy dużo wsadu w naszym województwie. Po dwuletniej wolnej pracy został zamknięty nabór w regionalnym programie operacyjnym. Złożono dwadzieścia pięć wniosków. Myślę, że środków finansowych wystarczy na piętnaście biogazowi.

Kto te plany zrealizuje?

Mieczysław Baszko: - Przedsiębiorstwa prywatne. Samorządy również się do tego przykładają. Liczymy, że w następnym roku na pewno powstaną pierwsze biogazownie w naszym województwie.

Dąbrowa Białostocka przymierza się do budowy?

Tadeusz Ciszkowski, burmistrz Dąbrowy Białostockiej: - Nasza gmina posiada dwa hektary ziemi w strefie niedokuczliwej dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Dwa pomysły nam się tu jawią: albo inwestorem będzie Dąbrowa, albo poszukamy go w sektorze prywatnym, kiedy będzie to przedsięwzięcie biznesowe. Za każdym razem pozyskiwane mają być środki z programów unijnych. Na terenie gminy posiadamy dużą bazę surowcową trawy dla takiego przedsięwzięcia, zakładu, z pobocza dróg bądź z czterystu hektarów łąk nadbiebrzańskich, które już są koszone. W tej chwili koszonych jest sto hektarów, a w ciągu dwóch-trzech lat docelowo będzie czterysta. Oprócz naturalnych surowców w biogazowiach wykorzystywana jest kukurydza. To szansa dla rolników na jej produkcję i sprzedaż. Dzięki temu jest dodatkowym lub alternatywnym źródłem dochodów względem dotychczasowej produkcji. Pozostaje teraz rozwiązanie kwestii, co należy zrobić z produktami finalnymi: energią elektryczną i ciepłem. Pierwszą można sprzedać do zakładu energetycznego, natomiast drugie wykorzystać dwojako: sprzedać do miasta, które zużyje je do centralnego ogrzewania lub eksploatować na miejscu w postaci ogrzewania tunelów foliowych czy szklarni, gdzie byłoby prowadzone ogrodnictwo.

Biomasę warto wykorzystywać z wielu powodów. To paliwo jest nieszkodliwe dla środowiska. Ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością CO2 pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy. Ogrzewanie za jej pomocą staje się opłacalne. Ceny bowiem stają się konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie jej pozwala wreszcie zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady.

28-12-2010 06:24 3'17