Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartek Goławski 08.06.2010

Skanowanie lasu

Krakowianie dowiedzą się z iloma sąsiadami muszą "dzielić się " jednym drzewem. Wszystko to dzięki projektowi badawczemu finansowanemu przez fundację imienia Anny Pasek.
Skanowanie lasufot. wikipedia

Umożliwi on zmierzenie i policzenie wszystkich drzew w Krakowie. Dzięki nowej technologii leśnicy mogą również określić, jak szybko przyrasta drzewostan, jakie jest zagęszczenie drzew i które drzewa chorują.


Ewa Szkurłat i Piotr Tąpalski z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie:

Piotr Tąpalski: - Projekt dotyczy zastosowania nowoczesnych technologii pozyskiwania danych przestrzennych w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. To przede wszystkim skaning laserowy. Drzewa bardzo trudno się mierzy; tak samo jak nie da się zmierzyć wszystkich drzew w lesie, tak trudno zmierzyć wszystkie drzewa w Krakowie. Te metody umożliwiają zmierzenie dużej liczby drzew na dużym terenie w bardzo szybki sposób.

150-metrowa ściana lasu obniża siłę dźwięku o 18 lub nawet 25 decybeli.

Piotr Tąpalski: - Las stwarza pewien filtr dla dźwięków, nie panuje tu pełna cisza, ale te dźwięki, które są nie są dźwiękami powodującymi jakieś zdenerwowanie czy gwałtowne reakcje fizjologiczne, tak jak np. przy startującym samolocie czy w pracy młota pneumatycznego w mieście.

W jaki sposób ta wysoka technologia, której będzie pan używał, będzie służyła ekologii?

Piotr Tąpalski: - Ta technologia nazywana jest lotniczy skaning laserowy. Na samolocie lub helikopterze zamontowany jest skaner laserowy, kiedy samolot leci skaner skanuje wszystko co znajduje się pod samolotem na wybranym pasie. Wiązka kiedy pada na teren odbija się od niego i rejestrowane jest położenie punktu, od którego to odbicie nastąpiło. Efektem tego skanowania jest tzw. chmura punktów. Jeśli ta wiązka się odbiła od korony drzewa, to widzimy jak ta korona wygląda przestrzennie, możemy w prosty sposób zmierzyć wysokość tego drzewa. Na podstawie zdjęć, które zawierają informacje o odbiciu światła w podczerwieni od tych drzew, możemy wnioskować jaki to jest gatunek drzewa oraz stan zdrowotny.
Kraków jest stosunkowo ubogi w lasy, zajmują one tylko 4,4% powierzchni. Na tle innych dużych miast wypadamy dość blado. Np. na terenie Katowic lesistość wynosi około 40%, Lublina i Warszawy około 10%. Na jednego mieszkańca Krakowa przypada około 19 m2 lasu, to jeden z najniższych wskaźników.

Do czego te badania będą wykorzystywane?

Piotr Tąpalski: - Przede wszystkim do inwentaryzacji, powstanie opracowanie kartograficzne – mapka, będzie udostępniona w Internecie. Badania mogą być wykorzystywane do planów ochrony albo planów zalesień.

Stanisław Orzeł: - Las to niesłychanie złożony organizm, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę chodząc na grzyby.