Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 08.08.2014

Będzie zawieszenie akcyzy na cydr? Resort finansów analizuje możliwości

Minister rolnictwa Marek Sawicki wystąpił do resortu finansów z wnioskiem o czasowe zawieszenie akcyzy na cydr. Akcyza na cydr wynosi 97 zł za hektolitr napoju, czyli tyle samo, ile w przypadku piwa - mówił minister podczas piatkowego briefingu.
Minister rolnictwa Marek Sawicki.Minister rolnictwa Marek Sawicki.Polskie Radio

Szef resortu rolnictwa poinformował, że klub PSL "przejmie" nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tak by wprowadzić do niej możliwość reklamowania cydru i piwa, jak to ma miejsce w przypadku piwa. Cydr - sfermentowany napój niskoalkoholowy z jabłek - może zawierać do 8 proc. alkoholu.

Resort finansów: decyzja po analizie

Biuro prasowe resortu finansów poinformowało PAP, że propozycja Sawickiego jest obecnie analizowana. "Decyzja zapadnie po dokonaniu analizy przepisów unijnych i krajowych w zakresie możliwości prawnych związanych z akcyzą na cydr" - wyjaśniono.
- Nie oczekuję pośpiechu. Myślę jednak, że do przyszłej Rady Ministrów jakaś odpowiedź będzie - powiedział Sawicki.
Cydr bez akcyzy i z możliwością reklamowania? >>>
W opinii szefa resortu rolnictwa rozpoczęta dwa lata temu promocja cydru przenosi efekty. W 2013 r. polskie firmy wyprodukowały niespełna 2 mln litrów tego wyrobu, a w tym roku będzie to już powyżej 10 mln litrów. Kryzys może sprawić, że produkcja jeszcze się zwiększy - zauważył.
Nie ma oficjalnych danych dotyczących spożycia cydru. Firma badawcza Euromonitor International szacuje, że w tym roku może ono wynieść ok. 28 mln litrów.

Będzie rada ministrów rolnictwa państw UE?

Sawicki poinformował ponadto, że chce jak najszybciej zwołać radę ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej. Zajęłaby się ona sytuacją powstałą po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Minister rolnictwa powiedział dziennikarzom, że zwołania rady chce też kilka innych państw Unii, w tym Holandia.

Sawicki przyznał, że część warzyw, która po wprowadzeniu embarga nie znajdzie nabywców, zostanie zutylizowana. Chodzi głównie o warzywa kapustne i paprykę. Ich plantacje zostaną zaorane. Minister powiedział, że rolnicy otrzymają instrukcje, jak obliczyć wartość zniszczonych upraw.

Eksport polskich warzyw do Wietnamu
Marek Sawicki poinformował, że uzyskał zapewnienie od ministra rolnictwa Wietnamu, iż do końca sierpnia zostaną dopełnione formalności, dotyczące importu polskich warzyw. Oznacza to, że ich eksport do Wietnamu mógłby się rozpocząć we wrześniu.

W czwartek premier Rosji poinformował, jego kraj wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: będzie trudniej o unijne rekompensaty.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi