Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 12.04.2014

Rosja: rozmowy z Ukrainą w Genewie nie są przesądzone

MSZ Rosji zaprzeczyło, jakoby zapadła już decyzja o przeprowadzeniu 17 kwietnia w Genewie spotkania szefów dyplomacji Ukrainy, Unii Europejskiej, USA i Rosji w sprawie kryzysu ukraińskiego.
Uzbrojeni ludzie przed komisariatem w Sławiańsku na UkrainieUzbrojeni ludzie przed komisariatem w Sławiańsku na UkrainiePAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Uzbrojeni separatyści na wschodzie Ukrainy. Strzelanina w jednym z miast [relacja] >>>

MSZ Rosji wyraziło zdziwienie z powodu podawanych przez służby dyplomatyczne UE i Stanów Zjednoczonych informacji, iż spotkanie to jest przesądzone. - Aby uniknąć nieporozumień, chcielibyśmy potwierdzić, że przygotowania do spotkania trwają, jednak nie ma zgody ani co do porządku dziennego, ani formatu - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Jako "nie do przyjęcia" MSZ Rosji określiło wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA Jen Psaki, iż podczas spotkania w Genewie przedstawiciele obecnego rządu Ukrainy będą występować w imieniu wszystkich regionów, w tym Krymu.

MSZ FR oznajmiło, że obecnie najważniejsze jest przekonanie władz w Kijowie do włączenia wszystkich głównych sił politycznych Ukrainy i wszystkich jej regionów do poszukiwania dróg wyjścia z ciężkiego kryzysu, w jakim się pogrążył ten kraj.
Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Moskwa czeka do 14 kwietnia na obiecaną przez Waszyngton reakcję na przekazane przez stronę rosyjską propozycje dotyczące agendy spotkania w Genewie.
W czwartek unijni dyplomaci poinformowali, że Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego.
Moskwa ze swej strony oznajmiła, że chce wiedzieć więcej na temat porządku obrad takiego spotkania. Unijni dyplomaci, którzy zastrzegli sobie anonimowość, powiedzieli, że szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton poinformuje w poniedziałek ministrów spraw zagranicznych państw UE o planowanych rozmowach.
Jeden z unijnych dyplomatów podkreślił, że kanał do dialogu z Rosją powinien zostać otwarty, nawet wówczas, gdy rozważa się dalsze sankcje wobec niej.
PAP/agkm

''