Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 25.10.2010

Mieszkańcy kluczem do sukcesu gminy

Gmina jest najmniejszą jednostką samorządu. W Polsce jest ich ponad 2 tys. 400. 21 listopada, podczas wyborów samorządowych, będziemy wybierać wójtów.
Mieszkańcy kluczem do sukcesu gminyfot. East News
Posłuchaj
  • Elżbieta Sękowska-Grodzicka z UW o zadaniach gminy cz. 1
  • Elżbieta Sękowska-Grodzicka z UW o zadaniach gminy cz. 2
  • Elżbieta Sękowska-Grodzicka z UW o tym, kim jest radny
  • Joanna Załuska z Fundacji Batorego o mieszkańcach gminy
  • Joanna Załuska z Fundacji Batorego o dobrym zarządzaniu gminą
Czytaj także

To gmina ma zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców. Powinna organizować życie mieszkańcom i zabezpieczać to, co najważniejsze.

- Do takich podstawowych potrzeb należą np. potrzeby w zakresie ładu przestrzennego, zajmowania się kanalizacją, tworzenie wodociągów, planowanie potrzeb energetycznych, ale również zadania z zakresu pomocy społecznej - tłumaczy Elżbieta Sękowska-Grodzicka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sękowska-Grodzicka dodaje, że gmina jest organem założycielskim dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizuje służbę zdrowia o charakterze podstawowym. Realizuje potrzeby komunalne, tj. transport lokalny. A również i takie potrzeby jak prowadzenie cmentarza komunalnego.

Ludzie z sąsiedztwa

Gmina może realizować tylko te działania, które są określone w ustawie. Jednak po to są wybory, żeby decydować, co dla mieszkańców jest najważniejsze i najpilniejsze do realizacji.

- Radni to są ludzie z sąsiedztwa, mają realizować potrzeby ogółu mieszkańców. Powinni zasięgać opinii w rozmowach codziennych, sąsiedzkich, towarzyskich, zawodowych, ale przede wszystkim przez zorganizowane formuły jakimi są np. dyżury radnych. Radny powinien interesować się życiem gospodarczym swojej miejscowości i przetwarzać na np. strategię rozwoju danej gminy - mówi Sękowska-Grodzicka.

Klucz do sukcesu

Kluczem do sukcesu gminy jest aktywność mieszkańców. Nie wystarczy zagłosować, trzeba też upominać się o realizację konkretnych zadań

- Nie można dopuścić do takiej sytuacji, że najpierw wybieramy przedstawicieli, a potem się w ogóle nie interesujemy tym co oni robią. Powinniśmy zadawać pytania, przypominać, że coś obiecali albo zgłaszać problemy - mówi Joanna Załuska z Fundacji Batorego.

Załuska podaje przykład małej gminy Lubasz w województwie wielkopolskim, w której środowiskom młodzieżowym udało się przekonać władze samorządowe, że w gminie powinien powstać skatepark.

Każdy może ocenić, czy gmina jest dobrze zarządzana czy nie. Zdaniem Joanny Załuski, jeśli gmina się rozwija, widać to po zrealizowanych inwestycjach: Kiedy jeździmy po Polsce widzimy wiele tablic np. informujących, że droga finansowana jest ze środków Unii Europejskiej, że jakiś budynek został z tych funduszy sfinansowany. Mnóstwo tego typu informacji się pojawia.

kk