Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.11.2020

Polska piastowska czasów Mieszka III Starego i Kazimierza Sprawiedliwego

Mieszko III Stary, jako jedyny z braci-synów Bolesława Krzywoustego, bił monety z napisem "Król Polski". Kazimierz Sprawiedliwy z kolei został sportretowany przez Wincentego Kadłubka jako władca idealny.

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców. W audycji "Historia żywa" mówiliśmy już o dwóch najstarszych: Władysławie Wygnańcu i Bolesławie Kędzierzawym. Zapraszamy na opowieść o Mieszku III Starym, który w testamencie otrzymał Wielkopolskę i o Kazimierzu Sprawiedliwym, najmłodszym z potomków, który został pominięty w ustawie sukcesyjnej. 


Posłuchaj
41:36 [ PR1]PR1 (mp3) 9 listopad 2020 21_07_39.mp3 Polska piastowska czasów Mieszka III Starego i Kazimierza Sprawiedliwego (Historia żywa/Jedynka)

 

Który z nich byłby lepszym królem?

historia.skiazka1200x660.jpg
Historia w Programie 1 Polskiego Radia

Mieszko III Stary w historii zapisał się jako bezwzględny, choć sprawny polityk, który przez całe swoje życie, niespełna 80-letnie, do 1202 roku walczył o przywództwo nad braćmi. Najpierw doprowadził do wypędzenia najstarszego Władysława Wygnańca, a po śmierci Bolesława Kędzierzawego objął władzę w dzielnicy krakowskiej. 

- On należał do tych władców piastowskich, którzy chcieli sprawować władzę w sposób absolutny. Potężny władca, który uważa się za jedynego reprezentanta interesu nie tylko całej rodziny, ale całego państwa. Każde uszczuplenie tej władzy przez społeczeństwo uznaje za bunt. Oczywiście daje to możliwość wyzysku, nieograniczonego fiskalizmu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.

- Mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem nie szczędzi mu krytycznych określeń. Z drugiej jednak strony, mamy obraz wysiłków, które Mieszko konsekwentnie podejmuje, nie tylko w obronie władzy dla niej samej, ale po to, żeby realizować interes polityczny państwa piastowskiego. To są ważne karty w historii tego władcy - wskazał ekspert.

- To nas stawia przed swego rodzaju dylematem, z którym wielokrotnie mamy do czynienia później w naszej historii  - czy jesteśmy za silną władzą, która może skuteczniej reprezentować Polskę na arenie zewnętrznej, czy jesteśmy za zabezpieczeniem się przed nadużyciami władzy, a więc jesteśmy za jej pewnego rodzaju osłabieniem - zauważył.

Czytaj także:


polski_historia_663.jpg
Nowy cykl: "Poczet – odnowa: od Leszka do Leszka"

Po stronie silnej władzy jest Mieszko III Stary, zaś po przeciwnej - Kazimierz Sprawiedliwy, którego Wincenty Kadłubek nazwał księciem sprawiedliwości i najdzielniejszym z książąt. Od 1186 roku był najpotężniejszym z żyjących książąt piastowskich. Sprawował władzę nad Mazowszem, ziemią krakowską i sandomierską, w Łęczycy i Sieradzu, urządzał wyprawy na Jaćwież chcąc zabezpieczyć północno-wschodnie rubieże swojego władztwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Gość: prof. Andrzej Nowak

Data emisji: 9.11.2020 

Godzina emisji: 21.05

kk