Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 16.01.2022

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.

Słuchaj ekspertów!

Waldemar Niemiec wspina się od 1980 roku. Dziś jest instruktorem PZA, prowadzi Szkołę Wspinania Kilimanjaro. Zajmuje się szkoleniem adeptów wspinania w skałach i w górach, w sezonach letnim i zimowym. Sam przeszedł setki dróg w Tatrach, Dolomitach i Alpach. Tomasz Nodzyński to Wysokogórski Przewodnik Tatrzański I klasy z ponad 30-letnim stażem. Jest wiceprzewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Tatrzańskich, instruktorem na kursach lawinowych, obserwatorem meteorologicznym w Stacji Badań Niwalnych IMGW-PIB na Hali Gąsienicowej oraz autorem przewodników po Tatrach i artykułów poświęconych pogodzie i bezpieczeństwu w górach. Na Festiwalu Filmów Górskich, który odbył się w Krakowie, eksperci wygłosili prelekcję pod hasłem "W góry z instruktorem czy z przewodnikiem? Co wybrać i dlaczego?". - Wyjścia z instruktorem czy przewodnikiem są tańsze, bardziej bezpieczne i dużo fajniejsze - przekonuje Waldemar Niemiec. - Co prawda z roku na rok spotykam się z coraz wyższym stopniem zaawansowania i przygotowania moich podopiecznych, ale ciągle zdarzają się też tacy, którym brakuje czasu na gruntowne przygotowanie i którzy robią pewne rzeczy na skróty - dodaje Tomasz Nodzyński.

Przewodnik czy instruktor?

Co zatem różni przewodnika od instruktora? - Jeśli chcemy aktywności górskie robić w sposób bezpieczny - przede wszystkim dla frajdy, mniej dla adrenaliny - to przewodnik będzie lepszym wyborem - tłumaczy Niemiec. - Jeśli jednak chcemy być bardziej samodzielni, zależy nam, żeby podnieść swój poziom i adrenalinę, powinniśmy wybrać instruktora.

Posłuchaj
08:05 CZWÓRKA CWK - gory 16.01.2022.mp3 Czym się różni przewodnik od instruktora? (Co Was kręci/Czwórka)

Nie myl odwagi z brawurą

Rozmówcy Hanki Dołęgowskiej podkreślają też, że te profesje zaczynają się mocno przenikać. Jednak bez względu na specjalizację - przed wyjściem w góry - instruktorzy i przewodnicy przeprowadzają wywiad wśród swoich klientów. - Wejście na Mnicha nie jest wielkim problemem dla osób reprezentujących przeciętną kondycję fizyczną. Ale przed wyprawą na "Mięgusza" lepiej ludzi poinformować, z czym będą mieli do czynienia i sprawdzić stopień ich przygotowania - podkreślają Nodzyński i Niemiec.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 11.40

kul