Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.10.2020

Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.

Na tym stanowisku archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzili prace eksploracyjne w latach 2012-2018 z myślą o udostępnieniu go zwiedzającym. Wiele pozostałości odkrywanych podczas wykopalisk nie wygląda jednak dla laika imponująco. Zachowane są zwykle dolne partie ścian lub fundamenty.


Posłuchaj
21:01 Eureka 2-10-2020.mp3 Starożytny klasztor w Nubii (Eureka/Jedynka)

 

Dzięki współpracy archeologów, architektów i grafików komputerowych odtworzono wygląd tych części klasztoru, które nie przetrwały do naszych czasów, a następnie nadano wirtualnym powierzchniom wygląd materiału, z którego były wykonane w rzeczywistości. Oprócz materiałów na ściany i podłogi, takich jak tynk czy kamień, odtworzono także malowidła oraz inskrypcje wyryte w ścianach. Efekty tych prac można oglądać na stronie internetowej "Wirtualnej Nubii".    

Dormitorium, widok wnętrza Dormitorium, widok wnętrza

Nubia to kraina, której północne rubieże leżą na pograniczy egipsko-sudańskim, a południowe sięgają aż po stolicę Sudanu Chartum. Mieszkańcy tych terenów bardzo wcześnie, bo już w VI wieku przyjęli chrześcijaństwo, czego przejawem były liczne kościoły i klasztory, stawiane głównie wzdłuż brzegów Nilu. Jednym z takich klasztorów był właśnie klasztor w Gazali.

Dr Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wyjaśnia ideę komputerowego projektu. - Chcieliśmy udostępnić zabytki Sudanu tym osobom, które prawdopodobnie nigdy do Sudanu nie trafią - mówi naukowiec. A dzięki projektowi "Wirtualna Nubia" mogą znaleźć się w tym samym miejscu, w którym polska misja prowadziła wykopaliska.

Prace wykopaliskowe rozpoczęły się w 2012 roku. Klasztor był całkowicie zasypany, a warstwa piachu miała grubość do czterech metrów. Choć ściany były widoczne. Dr Obłuski podkreśla też, że chciano spopularyzować nubiologie

Maciej Wyżgoł, kierownik projektu "Wirtualna Nubia", wyjaśnia jak narodził się pomysł wirtualnego pokazania klasztoru, a Agnieszka Wujec, architekt, mówi o szczegółach technicznych i przyznaje, że największą trudnością było ustalenie wysokości pomieszczeń i proporcji budowli. Nie zachowały się tynki wewnętrzne, które były kiedyś bardzo bogato zdobione.

Do końca roku naukowcy chcą w podobny sposób udostępnić kolejny klasztor w Starej Dongolii, w którym malowidła naścienne zachowały się, a odkrycie tego klasztoru jest porównywane do odkrycia fresków w Farras.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Artur Obłuski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji wykopaliskowej w Ghazali), Agnieszka Wujec (architekt), Maciej Wyżgoł (archeolog, kierownik projektu "Wirtualna Nubia")

Data emisji: 2.10.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag