Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 16.06.2021

Czy warto kształcić się na mechanika?

Nieubłaganie zbliża się koniec roku szkolnego – tegoroczni absolwenci stoją aktualnie przed wyborem dalszej drogi zawodowej. Większość decyduje się na podjęcie studiów. Niewielki procent - na kształcenie w zawodzie technicznym. Czy Ty też zawsze chciałeś być mechanikiem? 

Tak już jest, że zwykle najważniejsze życiowe decyzje podejmujemy w młodym wieku. Nie do końca jeszcze wiemy, czego tak naprawdę chcemy, ale musimy wybrać kierunek, jaki nadamy swojej przyszłości. Podejdźmy do tego ostrożnie i z rozwagą. Dobrym pomysłem może się okazać zaczerpnięcie z doświadczeń innych osób pracujących w interesującej nas branży.

Dzisiaj przyjrzymy się jednej z ciekawych ścieżek zawodowych. Naszym przewodnikiem będzie Jacek Gembara, redaktor naczelny miesięcznika "Motocyklista, z wykształcenia mechanik. Porozmawiajmy o zawodzie mechanika!


Z oglądanych w internecie filmików, można uznać go za prawdziwie fascynujący – i wiele w tym prawdy! Mierzenie się z nietypowymi usterkami, czy naprawa kultowych, spotykanych wyłącznie na plakatach modeli mogą rozpalać wyobraźnię. Smaku dodają historię ludzi, którzy dzięki tej pracy dorobili niemałych pieniędzy, a czasem i popularności w sieci. Przy wyborze zawodu mechanika warto zastanowić się jednak, czy nie jesteśmy jedynie pasjonatami „czystej” motoryzacji:

Posłuchaj
00:49 GEMBARA 1.mp3 Ostrożnie podejmuj decyzję o swojej przyszłości (Na luzie/PRK)

Co zrobić, aby zostać mechanikiem?

Aby rozpocząć pracę mechanika należy ukończyć zasadniczą szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną. W zależności od wybranej specjalizacji, musimy przejść także szkolenia branżowe - specjalizacja znacząco warunkuje również stawiane przed nami wymagania. Różne wyzwania niesie za sobą przemysł ciężki, inne samochodowy, a jeszcze inne motocyklowy.

Należy zdawać sobie także sprawę z tego, że zawód mechanika to często „brudna robota” pełna błota i smaru, wykonywana niejednokrotnie pod presją czasu. Dla części może być to spora przeszkoda do podjęcia pracy. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie siedzenia przy biurku pod krawatem, nie boisz się ubrudzić i lubisz wyzwania – zawód z pewnością może Ci dostarczyć wiele satysfakcji.

Posłuchaj
01:04 GEMBARA 2.mp3 Jak zostać mechanikiem? (Na luzie/PRK)

-


W zawodzie mechanika nie powinniśmy poprzestawać na samej wiedzy technicznej – duże znaczenie ma tu także choćby podstawowa znajomość języków obcych. Dokumentacja techniczna związana z naprawami pojazdów często wymaga tłumaczenia. W takich sytuacjach umiejętności lingwistyczne mogą okazać się nieocenione.

Posłuchaj
00:49 GEMBARA 3.mp3 Zdolności manualne to nie wszystko! (Na luzie/PRK)

Wyspecjalizowanie się w naprawie konkretnych marek lub określonych podzespołów znacznie zwiększa szansę na zdobycie renomy, klientów i stabilnego źródła godnego zarobku. Praca w dużej firmie (np. u miejskiego przewoźnika autobusowego) zapewni natomiast pożądaną wśród wielu stabilność zatrudnienia. Jeżeli jesteś fanem mocnych wrażeń, swoje miejsce możesz odnaleźć także w motorsporcie – bez wątpienia mechanicy są tam na wagę złota!


Decydując się kształcenie w kierunku określonego zawodu, powinieneś rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Jeżeli na liście wynotujesz więcej blasków niż cieni – może to zawód właśnie dla Ciebie?


Konrad Choroszucha


CZYTAJ TAKŻE: