Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 24.12.2017

O świątecznych tajemnicach ukrytych w kuchennym kredensie

- Dla mnie kredens to symbol przedwojennej kuchni polskiej. Był meblem niezwykle praktycznym. Czasami zastępował lodówkę, innym razem był spiżarnią, służył też do eksponowania zastawy stołowej - opowiada Monika Śmigielska, autorka książki "Kuchenny kredens. Polska kuchnia przedwojenna".
Posłuchaj
  • Monika Śmigielska o tradycjach przedwojennej kuchni polskiej (Klucz kulturowy/Czwórka)
  • Skąd na wigilijnym stole wzięła się kutia? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Czytaj także

Monika Śmigielska Niektóre potrawy, które dziś stawiamy na stole, to spuścizna poprzednich pokoleń. Warto kultywować kulinarną sztafetę pokoleń.

W kredensach chowano także świąteczne łakocie - pierniki, makowce i inne słodkości. A wczasach kryzysu gospodarczego w latach 30. - substytuty wigilijnych potraw. - To były m.in. forszmak postny ze śledzia oraz zupa migdałowa, która była wówczas równie popularna, co dziś barszcz czerwona. Odpowiednikiem keksu był cwibak, robiony bez masła i proszku do pieczenia, za to z całą masą bakalii - opowiada gość Czwórki. 

Nasz gość tłumaczy także jak smakowały sztufady, czym były auszpiki, w jakiej postaci serwowano perduty i dlaczego pierogi z jagodami były dziełem przypadku. Zdradza też dlaczego autorki poradników kulinarnych w przedwojennej Polsce miały status celebrytek. 


Czytaj także
boże narodzenie 1200.jpg
Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

W audycji sprawdzamy również to, skąd na wigilijnym stole wzięła się kutia.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Monika Śmigielska (autorka książki "Kuchenny kredens. Polska kuchnia przedwojenna")

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 15.16