Polskie Radio
Section05

11 listopada

Marlena Maląg: nie może być zgody na przejawy chuligaństwa

- Powinniśmy uczyć młode pokolenie, jak szanować wolność i tego, że zawsze trzeba o nią dbać. Nie może być też zgody na przejawy chuligaństwa, na to, żebyśmy w tak wyjątkowym dla Polaków dniu zachowywali się w ten sposób  - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Odniosła się w ten sposób do zdarzeń, które miały miejsce wczoraj w trakcie Marszu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa polityka społeczeństwo Marlena Maląg Marsz Niepodległości Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Prof. Kamiński: całkiem możliwe, że była to prowokacja

- Organizatorzy próbowali zapobiec niebezpiecznym wydarzeniom, jednak nie udało im się to. Niewykluczone, że była tam zorganizowana grupa, która wywołała zamieszki w celach prowokacyjnych - powiedział o zajściach podczas Marszu Niepodległości prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Janecki Marsz Niepodległości Święto Niepodległości policja zamieszki

Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski festiwal filmowy Camerimage Toruń Marek Żydowicz Ryszard Jaźwiński Trójka

Organizatorzy rozwiązali Marsz Niepodległości. Grupy chuliganów zaatakowały policjantów

Marsz Niepodległości w Warszawie - w tym roku w zmotoryzowanej formie - został rozwiązany przez organizatorów. Po tym, gdy doszło do starć z policją, funkcjonariusze zablokowali część trasy, a uczestnicy zostali poinformowani przez organizatorów o zmianie miejsca zakończenia marszu na rondo Wiatraczna na Pradze Południe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości Warszawa Święto Niepodległości

Prof. Grzegorz Kucharczyk: 11 listopada to niepodległość pełną piersią, bez żadnych "ale"

- 11 listopada, to niepodległość pełną piersią, niepodległość bez żadnych "ale", bez żadnych uwarunkowań, tajnych czy jawnych. Natomiast 4 czerwca to jednak symbol tzw. wyborów kontraktowych. Wybór-kontrakt to sprzeczności same w sobie. A 11 listopada, to jest właśnie jednoznaczne wskazanie woli niepodległości i jej budowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk porównując datę Święta Niepodległości do daty 4 czerwca 1989 roku - wyborów kontraktowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA niepodległość Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Polska Akademia Nauk historia Polski

Narodowy Listopad z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zachęca do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Koncert Niepodległości z Muzeum Powstania Warszawskiego, portal pieśni patriotycznych „Śpiewnik Niepodległości” i historyczna powieść fantasy "Gaspard_03", to wybrane propozycje historyczne dostępne on-line dla każdego i w każdym miejscu na świecie” - przekonują organizatorzy.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości POLSKA patriotyzm Małgorzata Frydrych

Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi

- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Polskie Radio Muzeum Historii Polski Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 niepodległość Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 Przystanek Niepodległość

Liziniewicz: próbowano nas przekonać, że nie warto mówić o patriotyzmie, wierze, przelanej krwi

- Marsz Niepodległości, co by nie mówić, jest największą imprezą patriotyczną, ale też największą manifestacją w roku przeprowadzaną pod biało-czerwonym sztandarem. Trzeba przyznać, że to coś, co na stałe wrosło w polską rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jacek Liziniewicz Michał Rachoń patriotyzm Święto Niepodległości

"Przez sto lat Europa przywykła do statusu naszego kraju" Prof. Rosalak o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

- Przez przeszło sto lat, a w każdym razie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r., cała Europa, cały świat przywykły do tego, że Polska była Królestwem Kongresowym, traktowanym jako część Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Rosalak, historyk, tygodnik "Historia Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 2020 dzień niepodległości historia Polski pamięć Maciej Rosalak Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Święto Niepodległości. Msza święta w radiowej Jedynce

11 listopada to wyjątkowy dzień dla Polaków. Dzień, w którym obchodzimy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania uroczystej Mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Homilię zaś wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Msza święta