Publikacja kodu oznacza, że każdy może obecnie dokonywać zmian w systemie operacyjnym „dla jakichkolwiek celów”.
Według danych fundacji w Symbiana zaopatrzonych jest obecnie 330 mln telefonów.
Fundacja ma nadzieję, że udostępnienie kodu spowoduje, że w prace nad przekształcaniem systemu zaangażuje się wiele osób, co przyspieszy jego rozwój i przyniesie wiele usprawnień.
Analitycy zauważają, że posunięcie Symbiana ma związek z „przejściem z jednego modelu biznesowego do drugiego”, a także działaniami konkurencji, Google i Apple. Jak zauważają eksperci, symbian przegrywa także wojnę w mediach: to iPhone i Android królują w nagłówkach gazet i portali.
Fiński gigant telefonii komórkowej Nokia kupiła oprogramowanie Symbian w 2008 roku. Nokia pomogła przy tym w ustanowieniu Fundacji Symbiana, która miała nadzorować rozwój systemu i udostępnienie jego kodu źródłowego. W skład fundacji oprócz Nokii wchodzą przedstawiciele takich firm jak AT&T, LG, Motorola, NTT Docomo, Samsung, Sony Ericsson, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone.
Lee Williams z Fundacji Symbiana przyznał BBC, że 10-letni system powinien szybciej się rozwijać i to była jedna z przyczyn, dla których zdecydowano się na udostępnienie kodu.
ag, BBC News