Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 23.10.2014

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich kopalniach?

Prawie wszystkie kopalnie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego należą do kategorii zagrożonych wybuchem metanu. Tradycyjne metody usuwania tego gazu ze stref eksploatacji są mało wydajne i kosztowne. Zagrożenie wciąż istnieje. Jest jednak szansa, żeby kopalnie były bezpieczniejsze.
Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice w KatowicachTereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" w KatowicachLestat (Jan Mehlich)/Wikipedia/CC
Posłuchaj
  • Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich kopalniach metanowych? )Naukowy zawrót głowy / Jedynka)
Czytaj także

Jest szansa na prawie dwukrotne zwiększenie bezpieczeństwa w kopalniach metanowych. Państwowy Instytut Geologiczny opracowuje metodę, która pozwoli na wydajne usuwanie metanu przed wydobyciem węgla.

Od 1990 roku w polskich kopaniach doszło d ponad 40 pożarów lub wybuchów, w których wielu górników odniosło obrażenia lub poniosło śmierć. Ostatnio doszło do wybuchu w kopalni Mysłowice-Wesoła.

- Kopalnie prowadzą odmetanowanie w trakcie lub tuż przed podjęciem eksploatacji. W naszym projekcie chodzi o usunięcie metanu na kilka lub kilkanaście lat przed rozpoczęciem wydobycia - mówi dr Janusz Jureczka z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego.

Metoda polega na wierceniu otworów z powierzchni. Otwory jednak nie są pionowe, lecz kierunkowe, a w poziomie węgla biegną już zupełnie horyzontalnie. - Gdyby wiercić tylko pionowo, to kontakt otworu z węglem jest minimalny. Otwór horyzontalny to dużo większy obszar drenażu - wyjaśnia gość Jedynki.

Czy nowa metoda przyjmie się w górnośląskich kopalniach? Szczegóły w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew, pg)