Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 12.10.2012

Bitwa pod Grunwaldem AD 2012. Ile nauki w zabawie?

Rekonstrukcje historyczne zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Szacuje się, że działających grup rekonstrukcyjnych jest już ponad 500, a liczba ich członków wynosi ok. 100 tysięcy!
Rekonstrukcja bitwy pod GrunwaldemRekonstrukcja bitwy pod Grunwaldemwww.grunwald1410/Tim Demski

Większość grup historycznych to bractwa rycerskie. Są również rzymscy legioniści, Słowianie, Wikingowie, żołnierze napoleońscy, powstańcy listopadowi i styczniowi, ułani, grupy wojskowe z czasów II wojny światowej, grupy plemion indiańskich, a nawet grupa kobieca, która prezentuje modę i zwyczaje lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

- Bardzo wiele osób uczestniczy w rekonstrukcjach, bo chce pogłębić swoje zainteresowania historyczne, które wcześniej nabywa w szkole bądź na własną rękę, np. kolekcjonując różne historyczne pamiątki. I w pewnym momencie, pod wpływem obejrzenia jakiejś inscenizacji czy filmu historycznego, postanawia spróbować jak to było naprawdę - mówił w "Wieczorze naukowym" dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego, który brał udział m.in. w rekonstrukcji wydarzeń Nocy Listopadowej 1830 r. i uczestniczył w bitwie na Polu Grunwaldzkim.

Drugim gościem Katarzyny Kobyleckiej był prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Oprócz rekonstrukcji historycznych tematem audycji była również archeologia eksperymentalna - posłuchaj nagrania!

pg