Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.09.2013

Błogosławione działanie oleju lnianego na organizm

Olej lniany jest znany w naszej kulturze od dawna. Ma właściwości lecznicze i spożywcze. I ma same zalety.
Butelki z olejemButelki z olejemGlow Images/East News

Wspomaga pracę serca i reguluje ciśnienie tętnicze krwi.  Działa odświeżająco na skórę, włosy i paznokcie. Problem w tym, że olej lniany jest nietrwały. - Tłoczony na zimno, albo poddany działaniu światła będzie się szybko psuł - ostrzega dr Leszek Marek Krześniak.

W audycji "Smaki zdrowia" wyjaśnia, że dlatego wytwarza się coś takiego, jak wyciąg z oleju lnianego. Polacy i tylko chyba oni mogli wymyślić, żeby połączyć olej z alkoholem. Alkoholu nie jest dużo, bo jeden procent, ale to wystarcza, żeby olej się nie psuł. Taki wyciąg można kupić w aptece.

Jedna łyżeczka oleju lnianego jest równoważna 28 kapsułkom z kwasem omega-3. Olej lniany dobrze działa też na hormony, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wzmacnia pracę mózgu i przywraca sprawne działanie układu nerwowego..
Zdrowotne działanie ma również siemię lniane. - Kiedy siemię podda się wysokiej temperaturze, to wytwarza się śluz, który dobrze działa na przewód pokarmowy - mówi doktor Krześniak w radiowej Jedynce. Choć wartość terapeutyczna siemienia zależy od gatunku lnu. Ten najlepszy uprawia się na Warmii i w okolicach Zielonej Góry. Zawiera do 50 procent kwasu omega-3.
Rozmawiała Anna Popek.

Na "Smaki zdrowia" zapraszamy w każdą sobotę ok godz. 13.40; tuż po "Matysiakach"!(ag)