Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Grzymkowska 25.01.2016

Pastel w muzeum to rzadkość

- Dzieła pastelowe były tańsze niż olejne, powstawały szybciej, a odbiorcy docenili szeroką paletę barwną - mówiły w Dwójce kuratorki wystawy "Mistrzowie pastelu", którą można oglądać w Warszawie do 31 stycznia.
Posłuchaj
  • Ekspertki z Muzeum Narodowego w Warszawie o wystawie "Mistrzowie pastelu" (Notatnik Dwójki)
Czytaj także

Dzieła wykonane w pastelu rzadko pokazywane są w muzeach, ponieważ ta technika jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Jej początki sięgają przełomu XV i XVI wieku, ale pierwszym złotym okresem było XVIII stulecie. To wtedy pisano o ogarniającym cały kontynent pastelowym szaleństwie. 

Ekspertki z Muzeum Narodowego wyjaśniają w audycji dlaczego pastel nazywany był techniką kobiecą i opowiadają, w jaki sposób artyści wyrabiali ciasto, z którego formowali kredki o różnych kształtach i stopniach kruchości. Z rozmowy dowiecie się też, w czym przejawia się niezwykłość cyklu "Skarbiec wawelski" Leona Wyczółkowskiego i dlaczego twórczość tego artysty miała stać się zmorą historyków sztuki.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Anna Grochala i Joanna Sikorska (kuratorki wystawy) oraz Dorota Nowak (kierownik Pracowni Konserwacji Obiektów na Papierze Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/bch