Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 11.04.2017

Koptowie w Egipcie. Od symbiozy do wrogości

– Wrogość względem Koptów to kwestia ostatnich lat, związana z nasilającym się terroryzmem – mówił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Egipcie.

W Niedzielę Palmową w dwóch atakach na koptyjskie kościoły w Egipcie zginęły 44 osoby, a rannych zostało ponad 100 ludzi. Tragedia Koptów stała się dla nas punktem wyjścia do rozmowy o dziejach i obecności tej społeczności w Egipcie.

– Społeczność koptyjska to bezpośredni następcy Egipcjan zamieszkałych nad Nilem w czasach faraonów – opowiadał Grzegorz Dziemidowicz. – W czasie islamskich podbojów w VII w. chrześcijanie egipscy, którzy wówczas rządzili właściwie całym państwem, byli tak ze sobą skłóceni, że większość z nich przyjęła najazd raczej z zadowoleniem i bardzo szybko przeszła na islam – dodał. Ta część Koptów, która pozostała przy religii chrześcijańskiej, do dziś odgrywa znaczącą rolę w egipskiej kulturze i w życiu gospodarczym, a kiedyś także w polityce.

Grzegorz Dziemidowicz, opowiadając o współczesnej wrogości islamistów do egipskich chrześcijan, przypomniał, że przez setki lat było zupełnie inaczej - Koptowie żyli z muzułmanami w zgodzie, co wyrażało się m.in. w szczególnym wzajemnym podejściu do świąt religijnych.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador RP w Egipcie)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz