Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 27.09.2018

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
Posłuchaj
  • Lubisz historie innych ludzi? To naturalne jak jedzenie i spanie (Strefa prywatna/Czwórka)
Czytaj także

Historie, to pewnego rodzaju symulacje. Jest to dla nas forma nauki. Spełniają w naszym życiu ważną funkcję, o ile są pouczające Jarosław Świątek

- Nasz czas wypełniają telewizja, gry komputerowe, książki i internet. To ciekawe, ponieważ naszą uwagę powinny skupiać czynności, które są bardziej adaptacyjne, ważne z punktu widzenia naszego przetrwania - punktował w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.

Dlaczego tak się dzieje? Ekspert wyjaśniał, że za wszystko odpowiedzialna jest wysoko rozwinięta wyobraźnia. - Dzięki korze mózgowej nasza wyobraźnia jest dużo lepiej rozwinięta, niż u któregokolwiek innego gatunku. Ściśle wiąże się ona z emocjami i przyswajaniem informacji. To ta właściwość ludzkiego mózgu odpowiada za nasze zamiłowanie do historii - tłumaczył. 

Czy plotkowanie może być formą nauki? Czy każda historia jest dla nas pouczająca? W jaki sposób z przekazywaniem opowieści radzą sobie zwierzęta? Czym jest marketing narracyjny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/pj