Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 30.08.2020

Bibimbap. Koreański ryż, który "czyści" lodówkę

Obok bulgogi czy kimchi to jedno z najpopularniejszych dań kuchni koreańskiej. Na pierwszy rzut oka - zwykły ryż z jajkiem, mięsem i warzywami. Ale diabeł tkwi w przyprawach. 

Kuchnia koreańska tylko z pozoru wydaje się dziwna i obca, a tak naprawdę wiele ją łączy z kuchnią polską Inessa Kim

Bibimbap - jako najprostszy sposób na przygotowanie posiłku dla dużej grupy osób - był popularnym daniem wśród rolników. W koreańskiej tradycji to także potrawa przygotowywana w wigilię Księżycowego Nowego Roku, kiedy ludzie chcieli pozbyć się resztek przed świętami. - Bazą bibimbapu jest biały ryż oraz przyprawy, które nadają mu charakterystyczny ostry smak - w tym sos na bazie koreańskiej pasty gochujang - mówi trenerka kulinarna Inesssa Kim. 

Posłuchaj
13:08 [CZWORKA]Nie na zarty 29 sierpień 2020 korea.mp3 Jak przyrządzić bibimbap? (Nie na_żarty/Czwórka)

Zobacz także
placki kimchi 1200.jpg
Inessa Kim poleca placki z kimchi

Choć ryż jest bazą, to w naczyniu wcale go nie widać. - Są na nim ułożone różne sałatki, m.in. z boczniaków, z cukinii i z marchewki. Do tego wołowina bulgogi, a na to wszystko sos gochujang i sadzone jajko - wymienia rozmówczyni Mateusza Kulika. I dodaje, że ważne jest to, żeby każdy składnik tej koreańskiej potrawy był przygotowany i ułożony oddzielnie, a wymieszany z ryżem dopiero przed samym jedzeniem.  

Oprócz najpopularniejszych warzyw w bibimbapie świetnie sprawdzą się także bakłażan, dynia, różne odmiany kapusty, domowe kimchi oraz dowolne liście lub zioła. Popularność zyskuje także wegańska odmiana tego dania.


Czytaj także
shutterstock pat thai tajlandia jedzenie KoBoZaa 1200.jpg
Pad Thai. Jak smakuje pierwszy tajski fast food?

W zależnośći od miejsca w Korei, bibimbap smakuje inaczej. A że można go przygotować w różnych wersjach i z różnych składników, mówi się, że to danie... do "czyszczenia" lodówki.  

Przepis:

  • ryż japoński
  • wołowina: polędwica, rostbef lub antrykot
  • jajko
  • ogórek, marchew, cukinia, biała rzodkiew, grzyby, szpinak, szczypiorek, kiełki, kimchi, wodorosty, tofu, liść sałaty, kurczak, owoce morza - oraz wszystko to, co podpowie nam wyobraźnia
  • sos gochujang do polania
  • sezam biały lub czarny do posypania

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Inessa Kim (trener kulinarny)

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 17.15

kul