Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Julia Budzisz 26.03.2022

Odnaleziono pięć grobowców wysokich urzędników z czasów starożytnego Egiptu

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w egipskiej Sakkarze, położonej niedaleko Kairu, archeolodzy odkryli pięć pochówków pochodzących sprzed 4 tysięcy lat. We wnętrzach grobowców badacze natknęli się na liczne dobrze zachowane malowidła ścienne, figurki oraz ceramikę.

Miejsca pochówków znajdują się w pobliżu piramidy faraona Merenre I, w obrębie nekropolii zlokalizowanej w południowej Sakkarze. Grobowce należą do wysokich urzędników z okresu Starego Państwa i Pierwszego Okresu Przejściowego, czyli czasów, gdy potęga Egiptu zaczęła się chylić ku upadkowi. 

Jak podaje portal Archeology News Network, w pierwszym z odkrytych grobowców archeolodzy natrafili na głęboki szyb prowadzący do komory grobowej, w której znajdował się wapienny sarkofag. Ściany pomieszczenia zostały udekorowane malowidłami przedstawiającymi m.in. sceny pogrzebowe. Drugi grobowiec należy do kobiety, żony mężczyzny o imieniu Yaret. Trzeci do mężczyzny noszącego imię Pepi Nefthany. Pełnił on funkcje m.in. głównego nadzorcy i kapłana pałacu faraona.

Kolejny grobowiec należy do kobiety o imieniu Petty. Dbała ona o wygląd egipskiego władcy, a także była kapłanką Hathor - boginii nieba, miłości, radości, uciech i tańca. Ostatni grobowiec należy do mężczyzny imieniem Henu, który był nadzorcą pałacu faraona.

W niektórych grobowcach archeolodzy natrafili również na liczne posążki i ceramikę. Są to cenne świadectwa ówczesnej sztuki użytkowej i artystycznej. 

Źródło: portal Archeology News Network/jb