Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 05.05.2016

TTIP: apel o wyłączenie z umowy zapisów dotyczących żywności

Akcja Demokracja chce wyłączenia zapisów dotyczących żywności i rolnictwa z umowy o wolnym handlu. Ta jest od 2013 roku negocjowana między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Kilka dni temu fundacja Greenpeace ujawniła część umowy. Unijne źródła dyplomatyczne potwierdziły autentyczność opublikowanych dokumentów.

Aktywiści stowarzyszenia Akcja Demokracja uważają, że przez dwie umowy, czyli TTIP z USA oraz CETA z Kanadą, do Polski zacznie napływać tania, niezdrowa żywność, a z rynku zostaną wykluczeni polscy rolnicy.

Piotr Trzaskowski z Akcja Demokracja mówi, że w umowach chodzi o likwidacje barier dla handlu, takich jak cło, ale jest jest dużo tak zwanych barier pozataryfowych.

- Są to rzeczy które nas chronią - to są kwestie GMO, używania chloru do konserwacji mięsa czy używania pestycydów. W Unii Europejskiej są dużo bardziej restrykcyjne zapisy dotyczące tych spraw - mówi Piotr Trzaskowski.

Niemal 10 tysięcy podpisów pod apelem o zakwestionowanie zapisów umowy

Akcja Demokracja zebrała niemal 10 tysięcy podpisów pod apelem do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz do premier Beaty Szydło o zakwestionowanie zapisów umowy.

We wtorek negatywne stanowisko do TTIP przedstawił prezydent Francji Francois Hollande.

Maciej Wojtalik, Instytut Globalnej Odpowiedzialności: umowa o wolnym handlu UE–USA może doprowadzić do zalania Europy tanią i mniej zdrową żywnością:

Źródło: Newseria

IAR/PAP, awi