Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 30.05.2014

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Przepychanki i krzyki na Powązkach

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie ma spocząć Wojciech Jaruzelski, zgromadzili się przeciwnicy i zwolennicy generała.
Protest przed pogrzebem generała na wojskowych PowązkachProtest przed pogrzebem generała na wojskowych PowązkachPAP/Jacek Turczyk

Zwolennicy generała przynieśli ze sobą biało-czerwone goździki i róże. - Kwiaty się należą generałowi. Żegnamy go, bo na to zasłużył - mówi jeden z uczestników zgromadzenia. - To był nasz największy dowódca, o Polaków dba, takiego człowieka z honorami chcemy pochować - dodaje inny.
Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski - więcej informacji>>>
Przeciwnicy Jaruzelskiego mają zdjęcia ofiar stanu wojennego ze sobą. - To człowiek, który ma krew na rękach m.in. Grzegorza Przemyka, którego zdjęcie ja trzymam - tłumaczy protestująca przeciwko pochowaniu generała na Powązkach kobieta. - To jest wielka hańba, jako zbrodniarz komunistyczny będzie pochowany wśród własnych ofiar - zaznacza protestujący mężczyzna.

Między grupami dochodzi do utarczek słownych i przepychanek.
x-news.pl, tvnwarszawa.pl
Wcześniej doszło do protestów przed Katedrą Polową w Warszawie. Msza święta w intencji zmarłego rozpoczęła się o godz. 11. Nabożeństwu przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. We mszy uczestniczyła najbliższa rodzina generała - żona Barbara i córka Monika Jaruzelska z synem. Byli też przedstawiciele organizacji kombatanckich. W ławach świątyni zasiedli także prezydenci Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.
x-news.pl, TVN24
Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał. W maju tego roku doznał rozległego udaru mózgu, wskutek tego został częściowo sparaliżowany.
Zmarł w szpitalu wojskowym w Warszawie. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, niedługo przed śmiercią generał przyjął sakramenty święte. Jeszcze do niedawna deklarował się jako agnostyk. Nie uczestniczył nawet we mszy pogrzebowej swojej matki.
Wojciech Jaruzelski w zasobach archiwalnych Polskiego Radia>>>
Na jego postać - Sybiraka i żołnierza II wojny światowej - największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Do końca generał jej bronił, choć przepraszał też za zło tego okresu.
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy - za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku oraz za wprowadzenie stanu wojennego. Oba były zawieszone od 2011 roku z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.
Zobacz serwis - Grudzień '70>>>

W tym drugim procesie był on oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw. Ponadto postawiono mu zarzut podżegania członków Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym, wbrew obowiązującej wówczas Konstytucji.

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny>>>
W każdą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia przed domem generała w Warszawie odbywały się demonstracje jego przeciwników, a czasem - kontrmanifestacje osób popierających tamtą decyzję.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk