Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 21.07.2020

Witarianizm – z czym to się je?

Sposób odżywiania się to nieodłączny element panującej obecnie mody na zdrowy styl życia. Coraz więcej osób (zmotywowanych zaleceniami lekarza lub, po prostu, nowym trendem) stosuje dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy witariańską. O tej ostatniej opowiedział nam Mariusz Budrowski – witarianin, dietetyk i autor projektu "Odmładzanie na surowo".

Posłuchaj
51:20 2020_07_21 23_08_00_PR3_Audycja_ muzyczno-publicystyczna.mp3 Witariańskie życie według Mariusza Budrowskiego (Audycja muzyczno-publicystyczna/Trójka)

 

Witarianizm to dieta wykluczająca spożywanie zarazem produktów pochodzenia zwierzęcego oraz potraw smażonych, gotowanych, duszonych i poddawanych każdej innej formie obróbki cieplnej w temperaturze wyższej niż 48 stopni Celsjusza. 

– W latach 30. XX wieku przeprowadzono badania i zaobserwowano, że istnieje coś takiego, jak enzymy. Większość z nas słyszała o enzymach wytwarzanych przez trzustkę czy wątrobę. Rośliny też mają swoje własne enzymy, które pomagają przetwarzać pokarmy w naszym organizmie. Kiedy podgrzewamy pokarm powyżej temperatury 28 stopni Celsjusza, te enzymy giną – wyjaśnił Mariusz Budrowski.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/phoelixDE Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/phoelixDE

Według witarian właśnie te enzymy, które wskutek tradycyjnego gotowania ulatniają się z żywności, zapewniają im wiecznie młody wygląd oraz ochronę przed miażdżycą, chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi.

Nasz entuzjazm studzą jednak zarzuty, że spożywanie wyłącznie surowych produktów zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego, zmniejszenia gęstości kości czy popadnięcia w anemię. Czy, wobec tego, witarianizm to dieta dla każdego? Czy próba tak radykalnej zmiany sposobu odżywiania wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem?

– Każdy z nas może to zrobić. Znam mnóstwo witariańskich rodzin. Dzieci rosną jak na drożdżach i są najzdrowsze w swoim otoczeniu – przekonywał rozmówca Agnieszki Furtak-Bilnik. – Nasi lekarze na studiach mają tylko jedną godzinę nauki o tym, co jeść. Leczenie tak naprawdę jest produkcją chorób. Mało kto skupia się na tym, co je pacjent. Skoro cukrzycę można wyleczyć w 7-30 dni, zmieniając sposób odżywiania, to dlaczego się tego nie robi? Dlatego, że to są zupełnie inne interesy do załatwienia – stwierdził.

Nasza historia: "Do zdrowia przez witarianizm!"/ODMŁADZANIE NA SUROWO

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Mariusz Budrowski (witarianin, dietetyk, mentor, propagator zdrowego stylu życia, autor projektu "Odmładzanie na surowo")
Data emisji: 21.07.2019 
Godzina emisji: 23.08

kr