Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 13.01.2020

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 

Śmiertelny dla ptaków, rzadko występuje u człowieka

O pierwszych przypadkach ognisk ptasiej grypy w Polsce usłyszeliśmy w 2007 roku. Wtedy pojawiły się też pierwsze doniesienia, że wirus oprócz dzikiego i hodowlanego ptactwa dotknął także ludzi. Ponownie pojawił się w naszym regionie na przełomie 2016 i 2017 roku. Pod koniec ubiegłego roku usłyszeliśmy o nim ponownie. Ogniska wykryto w hodowlach na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Możemy wyróżnić dwa rodzaje wirusów określane, jako ptasia grypa. Zaliczają się do nich te z grupy HPAI, H5N1 oraz szczep H5N8.

Ptasia grypa to ogromne straty ekonomiczne

Choć śmiertelny dla ptaków, wirus tylko w szczególnych sytuacjach może zaatakować człowieka. Przenoszony jest przez dzikie zwierzęta oraz w miejscach, w których panują złe warunki sanitarne. Jakie mogą być konsekwencje zarażenia ptactwa tym wirusem?

- Po pierwsze wirus H5N8 powoduje duże straty ekonomiczne. Jeśli pojawi się w gospodarstwie hodowlanym, często liczącym kilkanaście tysięcy sztuk ptaków generuje straty dla hodowcy. Przekłada się to również na straty międzynarodowe, ponieważ w trakcie trwania epidemii eksport drobiu wstrzymany jest do odwołania - tłumaczył prof. Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wirus atakuje ptaki na przełomie jesieni i zimy

Człowiek może zarazić się poprzez kontakt z chorymi ptakami, ich piórami i odchodami, wodę, oraz powietrze. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z chorym ptakiem? - Podstawowymi objawami są spadek apetytu i pragnienia. U osobników mogą pojawić się także objawy nerwowe jak drgawki, porażenia skrzydeł, czy chwiejny chód. Charakterystyczne dla tej choroby jest też silne zabarwienie grzebienia i biegunka - wyliczał ekspert dodając, że wirus H5N8, który obecnie wykryto w Polsce, nie jest niebezpieczny dla człowieka. 

W audycji zajrzeliśmy także do gospodarstwa, w którym żyje lama i alpaka, czyli zwierzęta wielbłądowate. Martę Iwaszkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zapytaliśmy, jak odróżnić te zwierzęta i sprawdziliśmy, jak żyje im się w Polsce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Marta Iwaszkiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu); prof. Krzysztof Niemczuk (Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac