Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.12.2018

Dr Patryk Pleskot: "Solidarność" została zaskoczona wprowadzeniem stanu wojennego

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Posłuchaj
  • 10.12.18 dr Patryk Pleskot: „Z punktu widzenia operacji logistycznej stan wojenny został przeprowadzony bardzo sprawnie (…)”.
Czytaj także

W październiku 1981 roku, po tym, gdy zakończył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", komuniści doszli do wniosku, że jej przedstawiciele chcą swoją "zarazę" rozpowszechniać w innych krajach Związku Radzieckiego. Dr Patryk Pleskot zaznaczył, że już w tym okresie scenariusz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce był ustalony i oczekiwano jedynie na wskazanie przez Wojciecha Jaruzelskiego terminu, w którym ma się to wydarzyć.

– W październiku wyruszyły w teren specjalne grupy, które miały teoretycznie pomagać ludności w przygotowaniach do zimy, a tak naprawdę ich zadaniem było rozpoznanie terenu i przyszykowanie konkretnych działań lokalnych ułatwiających realizację zadań wynikających z wprowadzenia stanu wojennego. Sam termin został wybrany nieprzypadkowo. 13 grudnia 1981 roku wypadała niedziela, więc robotnicy w większości nie pracowali i łatwiej było ich zaskoczyć. Poza tym był to okres przedświąteczny, więc ludzie byli pogrążeni w przygotowaniach do Bożego Narodzenia – wyjaśnił historyk.

Dr Patryk Pleskot wskazał, że początek lat 80. to moment, w którym po raz pierwszy w PRL można było zaobserwować zaczątki społeczeństwa obywatelskiego. Ludzie coraz chętniej działali i organizowali się przy różnego rodzaju inicjatywach. Stan wojenny brutalnie ten proces przerwał. Zresztą było to jednym z jego zadań. – Było to złamanie kręgosłupa obywatelskiego – podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Wiecej w całej rozmowie.

Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 20.35