Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 17.01.2018

Fenomen Bractwa św. Łukasza

Bractwo św. Łukasza – najbardziej znana polska grupa malarska okresu międzywojennego – nasz odpowiednik brytyjskiego Bractwa Prerafaelitów. Czy obrazy ich autorstwa, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych, wrócą do kraju? 

Ich najbardziej znany cykl płócien – gigantyczna historia Polski w siedmiu obrazach – powstał na zamówienie MSZ z okazji Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Nie wrócił już do kraju z powodu wybuchu wojny. Do dziś trwają starania naszej dyplomacji, by odzyskać te dzieła.

– Każde z państw, które prezentowały się w Nowym Jorku, chciało ukazać swoją historię. Polacy chcieli wskazać, że po stu dwudziestu trzech latach powrócili na mapę świata. Dla wielu osób w Stanach Zjednoczonych istnienie Polski było czymś nowym. Chodziło o pokazanie naszej wielkiej historii – mówi o powstaniu obrazów Bractwa św. Łukasza dr Adam Michalak, wnuk jednego z malarzy.

Wspomniane obrazy przedstawiały: przywitanie przez Bolesława Chrobrego Ottona III przy grobie św. Wojciecha, Chrzest Litwy, nadanie przywileju jedlneńsko-krakowskiego, Unię Lubelską, Konfederację Warszawską, Odsiecz Wiedeńską i nadanie Konstytucji 3 Maja. Czy istnieje szansa, by dzieła wróciły do kraju?

– Próby odzyskania dzieł były podejmowane, ale dopiero po zmianie ustroju. Wcześniej nie wolno było nic mówić na temat wystawy w Nowym Jorku – zaznacza dr Izabela Galicka, historyk sztuki. – W ostatnim czasie zostały podjęte pewne próby. Minister Piotr Gliński wystosował pismo między innymi z podziękowaniem za przechowanie i konserwację obrazów, ale również z zapytaniem o powrót dzieł do ojczyzny. Odpowiedź przyszła po roku i niestety była negatywna – dodaje.

Kim byli twórcy obrazów? W jakich okolicznościach stworzyli te niesamowite dzieła? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Izabela Galicka (historyk sztuki), dr Adam Michalak (wnuk jednego z członków Bractwa św. Łukasza) 
Data emisji: 17.01.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk