Polskie Radio

Cykl gawęd Bożeny Fabiani "O duchowości w sztuce"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 17:31
W Wielkim Tygodniu zapraszamy do wysłuchania cyklu gawęd Bożeny Fabiani "O duchowości w sztuce".
Rogiera van der Weyden Zdjęcie z Krzyża
Rogiera van der Weyden "Zdjęcie z Krzyża"Foto: PAP

Bożena Fabiani jest doktorem historii, poetką i tłumaczką, autorką wielu książek z historii kultury, m.in.: "Życie codzienne na Zamku Królewskim w epoce Wazów", "Pompeje – wykopaliska", "Rzym. Wędrówki z historią w tle", "Gawędy o sztuce sakralnej", "W kręgu sztuki", "Sztuka pisania nie tylko o sztuce", "Ocalić sztukę. Włochy podczas drugiej wojny światowej".

Przez wiele lat Bożena Fabiani popularyzowała wiedzę o sztukach pięknych i kulturze na antenie Programu II Polskiego Radia w cyklu audycji Ewy Prządki "W stronę sztuki".

- Nie chodzi o to, by duchowość namalować, to przecież niemożliwe. Chodzi o to, żeby przekazać coś, co nakarmi naszą duszę, zaspokoi nasz duchowy głód – mówi Bożena Fabiani. Jej refleksje, przygotowane specjalnie dla słuchaczy Dwójki na Wielki Tydzień dotyczyć będą dzieł m.in.  Michała Anioła, Petera Paula Rubensa, Matthiasa Grunewalda, Carla Crivellego, Antonella da Messina, Rogiera van der Weyden. Detal ze "Zdjęcia z krzyża" tego ostatniego, przedstawiający opłakującą Zbawiciela kobietę szczególnie zachwycił Bożenę Fabiani.  - Jakże prawdziwe są łzy tej kobiety. Łzy mokre, gęste, świetliste. W tym jednym, malutkim fragmencie kryje się potęga talentu i duchowości artysty – opowiada autorka gawęd.  

*** 

Na "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (14-18.04) o godz. 12.45.

Zobacz więcej na temat: Bożena Fabiani
Czytaj także

Wspomnienia więźniów sowieckich obozów – w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 13:00
Decyzją najwyższych władz ZSRR w kwietniu 1940 roku rozstrzelano bez procesu i wyroku 22 tys. polskich oficerów, policjantów, ale także cywili wziętych do niewoli po napaści Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. Strzałem w tył głowy NKWD zabiło lekarzy, naukowców, artystów, nauczycieli, urzędników, prawników. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Bykowni oraz Miednoje. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, zaprosiliśmy do wysłuchania wspomnień więźniów sowieckich obozów.
rozwiń zwiń