Polskie Radio
Section05

"Titanic" Jamesa Camerona. Prawda i fikcja w filmie. Czy Jack i Rose mogli się spotkać na prawdziwym Titanicu?

"Titanic" Jamesa Camerona to film, którego nie trzeba przedstawiać. 11 Oscarów i drugi najbardziej kasowy obraz w dziejach uwzględniając inflację, epicki fresk, w którym katastrofa luksusowego transatlantyku z nocy między 14 i 15 kwietnia 1912 roku jest metaforą końca świata, do dziś wzbudza gorące dyskusje fanów: "dlaczego Rose nie przesunęła się na tych przeklętych drzwiach?". Przede wszystkim jednak jest to epicki fresk odmalowujący jedną z największych katastrof morskich w dziejach świata. Nie jest on jednak wolny od błędów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Titanic leonardo di caprio Leonardo DiCaprio Kate Winslet FILM

Trump vs Iran. Czy Iran zbuduje bombę nuklearną? | WYJAŚNIAMY

Donald Trump znów miesza na Bliskim Wschodzie. Tym razem chce powstrzymać Iran przed budową bomby atomowej. Ale czy to nie on sam osiem lat temu zerwał układ, który ludzi z Iranu powstrzymywał? W tym odcinku Podcastu Świat wyjaśniamy, dlaczego Teheran siada dziś do rozmów z człowiekiem, który jest nazywany „szatanem“. Jakie ma w tym interesy? Czy rozmowy USA-Iran mają szansę na sukces, czy zakończą się spektakularną klęską?
Zobacz więcej na temat: 

Jak wyglądały koronacje pierwszych królów Polski?

1000 lat temu Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. Rocznica ta stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze 1000-lecie koronacji

Bolesław Chrobry. "Wyznaczył pułap, który należało osiągnąć, by być wybitnym władcą"

Jego wielkość zapowiadało imię, które otrzymał po czeskim dziadku. Bolesław znaczy bowiem tyle, co "więcej sławy". Do historii przeszedł jako Chrobry, czyli dzielny, co zawdzięcza swoim podbojom i śmiałym wyprawom wojennym. Jednak już w średniowieczu określano go mianem Wielki. Mianem, na które pierwszy polski król z pewnością zasłużył.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry średniowiecze koronacja Gniezno

Holistyczne spojrzenie na zdrowie Tadeusza Oleszczuka

Dr Tadeusz Oleszczuk to absolwent Gdańskiej Akademii Medycznej, ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem pracy z pacjentkami. Co może zaskakiwać ze względu na specjalizację gościa, rozmowa dotyczyć będzie głównie… diety. Doktor Oleszczuk przekonuje bowiem do holistycznego patrzenia na zdrowie i jak zapewnia - większość problemów zdrowotnych wynika z problemów z jelitami: tego co i jak jemy, oraz w jaki sposób wchłaniamy niezbędne składniki odżywcze.
Zobacz więcej na temat:  Trójka