Sekretne życie ZOO - 04 - Dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO? Jabłka, banany, a może pyszna kanapka z szynką? To, co ludziom wydaje się przysmakiem, u zwierząt może wywołać poważne problemy zdrowotne. Kto decyduje o tym co i w jakich ilościach mogą jeść zwierzęta w ogrodach zoologicznych? Co zrobić, kiedy zauważymy, że ktoś karmi lub wrzuca jedzenie zwierzętom? Jakie mogą być skutki dokarmiania mieszkańców ZOO? Odpowiedzi znajdziecie wsłuchując się w nasz podcast. Zobacz więcej na temat:
Marian Hemar, czarodziej słowa – cz. 1 „Zanim spłoniesz na stosie, o warszawska chwało, Zawiążą twoje usta, ręce będą pętać. Przyjaciele – to wszystko co nam pozostało – Żałować. Płakać? – płakać. Pamiętać? – pamiętać.” Marian Hemar, Lata londyńskie 1946 Zobacz więcej na temat:
Zmiana w misji NATO. Polska przejmuje dowodzenie Polacy przejęli kierownictwo w misji patrolowej Baltic Air Policing. Zadaniem czuwania nad bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO będziemy dowodzili przez cztery miesiące. Cztery polskie myśliwce F-16 będą wspierały samoloty rumuńskie. Zobacz więcej na temat: POLSKA bezpieczeństwo wojsko siły zbrojne NATO lotnictwo
"Padam do Twych stóp najświętszych". Śluby lwowskie Jana Kazimierza "Ja, Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna, Króla królów, Pana mojego i z Twego zmiłowania się król, padam do Twych stóp najświętszych i obieram Cię dziś moją i państw mych patronką" - przyrzekał Jan Kazimierz, klęcząc 1 kwietnia 1656 roku przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie. Zobacz więcej na temat: katolicyzm Lwów Rzeczpospolita Szwecja
Ультраправаму палітыку Францыі Марын Ле Пэн суд забараніў балатавацца на дзяржаўныя пасады Аднак Марын Ле Пэн заявіла, што не збіраецца сыходзіць з палітыкі. Zobacz więcej na temat:
Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość. Zobacz więcej na temat: Rosja dyplomacja Warszawa wojna negocjacje Moskwa
«Беластоцкія Дзікі»: як футбол аб’ядноўвае беларусаў, палякаў і ўкраінцаў Восенню мінулага года разам з сябрамі Алесь Ляўчук стварыў аматарскі футбольны клуб. Zobacz więcej na temat:
"Motywy". Gabinet motywem przewodnim audycji O gabinetach w życiu prywatnym i zawodowym opowiadają Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Katarzyna Baumiller oraz Waldemar Dąbrowski. Zobacz więcej na temat: Agata Passent Rafał Sławoń
G5+-Außenminister loben Friedensbemühungen der Ukraine und mahnen Russland zum Waffenstillstand Die Außenminister Polens, Frankreichs, Deutschlands, Italiens, Spaniens und Großbritanniens (G5+) haben das Friedensengagement der Ukraine anerkannt. Gleichzeitig forderten sie Russland auf, einen sofortigen und bedingungslosen Waffenstillstand einzuleiten. In einer gemeinsamen Erklärung hieß es, dass „Russlands Aggression gegen die Ukraine nicht aufgehört hat“. Zobacz więcej na temat:
Bury przednówek i przywoływanie kwiecistej wiosny Nastała wiosna. Kojarzy się nam na ogół z dobrym nastrojem, pozytywnymi myślami. To przecież wspaniały okres, gdy wszystko budzi się do życia! Ale warto pamiętać o tym, że wczesna wiosna na dawnej wsi nie była tak kolorowa... Zobacz więcej na temat: folklor folk kultura ludowa dzieci etno etnografia tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna wiosna Piotr Dorosz
„Chopin zostanie Bogiem” 1 kwietnia 1842 r. na łamach „Revue des deux Mondes” zamieszczony został artykuł anonimowego autora, wychwalającego geniusz Fryderyka Chopina w sposób niezwykle oryginalny, przepowiadającego artyście moc niemal boską: „W grze p. Chopina jest coś perlistego, wyjątkowego, eolskiego, czego zwykli śmiertelnicy nie potrafiliby uchwycić. W dniu, w którym wymyślony zostanie mikroskop dla uszu, Chopin zostanie Bogiem”. Autor zachwycał się grą pianisty, pod palcami którego „rzeczy zyskują skończoność i najwyższą elegancję”. Równocześnie zwrócił uwagę na szczególny dobór elitarnego audytorium, dopuszczanego do udziału w niezbyt częstych występach, o czym pisał również Berlioz: „Raz do roku schodzi [Chopin] z obłoków i daje się słyszeć w salonach”. Nie ujawniający swego nazwiska autor artykułu, kontynuował rozważania: „Jego przepysznemu, delikatnemu, wspaniałemu, ale i kruchemu, wymykającemu się analizie geniuszowi, potrzeba audytorium złożonego z osób podobnych mu pod względem usposobienia nerwowego i niemal eterycznej natury”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Świat na raty" Roberta Szulca. Audycja Wojciecha Zawioły Robert Szulc - podróżnik, który w ciągu roku siedem miesięcy jest w podróży. W każdym z krajów stara się robić coś innego. W każdym z nich preferuje aktywne poznawanie świata. Nurkuje, lata balonem, jeździ konno. W ten sposób poznaje świat. Wbrew przeciwnościom. Zobacz więcej na temat: Trójka Wojciech Zawioła
Litauen. Vermisste US-Soldaten tot aufgefunden Drei der vier in Litauen vermissten amerikanischen Soldaten sind tot, teilte das Büro der US-Armee für Europa und Afrika mit. Der litauische Präsident hat diese Information ebenfalls bestätigt. Die Suche nach dem vierten Soldaten dauert noch an. Zobacz więcej na temat:
Polish Radio entry wins top prize at UK International Audio Drama Festival A drama entitled "Głosy szumiącego potoku" (The Voices of a Shimmering Stream) by Piotr Skotnicki has received the top prize at the UK International Audio Drama Festival in Canterbury. Zobacz więcej na temat:
Oszustwo na system e-TOLL Cyberprzestępcy podszywają się pod system e-TOLL, rozsyłając fałszywe wiadomości mailowe, informujące o rzekomym niezapłaceniu za przejazd autostradą. Na czym polega to oszustwo? Do czego później wykorzystywane są wykradzione moje dane? Jak już mamy takie fejkowe wezwanie do zapłaty, to już samo to oznacza dla nas coś złego? Co powinniśmy zrobić albo czego na pewno nie robić? Gość: Marcin Mazur ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Zobacz więcej na temat: