Polskie Radio
Section05

Sekretne życie ZOO - 04 - Dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO?

Jabłka, banany, a może pyszna kanapka z szynką? To, co ludziom wydaje się przysmakiem, u zwierząt może wywołać poważne problemy zdrowotne. Kto decyduje o tym co i w jakich ilościach mogą jeść zwierzęta w ogrodach zoologicznych? Co zrobić, kiedy zauważymy, że ktoś karmi lub wrzuca jedzenie zwierzętom? Jakie mogą być skutki dokarmiania mieszkańców ZOO? Odpowiedzi znajdziecie wsłuchując się w nasz podcast.
Zobacz więcej na temat: 

Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej

Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dyplomacja Warszawa wojna negocjacje Moskwa

G5+-Außenminister loben Friedensbemühungen der Ukraine und mahnen Russland zum Waffenstillstand

Die Außenminister Polens, Frankreichs, Deutschlands, Italiens, Spaniens und Großbritanniens (G5+) haben das Friedensengagement der Ukraine anerkannt. Gleichzeitig forderten sie Russland auf, einen sofortigen und bedingungslosen Waffenstillstand einzuleiten. In einer gemeinsamen Erklärung hieß es, dass „Russlands Aggression gegen die Ukraine nicht aufgehört hat“.
Zobacz więcej na temat: 

„Chopin zostanie Bogiem”

1 kwietnia 1842 r. na łamach „Revue des deux Mondes” zamieszczony został artykuł anonimowego autora, wychwalającego geniusz Fryderyka Chopina w sposób niezwykle oryginalny, przepowiadającego artyście moc niemal boską: „W grze p. Chopina jest coś perlistego, wyjątkowego, eolskiego, czego zwykli śmiertelnicy nie potrafiliby uchwycić. W dniu, w którym wymyślony zostanie mikroskop dla uszu, Chopin zostanie Bogiem”. Autor zachwycał się grą pianisty, pod palcami którego „rzeczy zyskują skończoność i najwyższą elegancję”. Równocześnie zwrócił uwagę na szczególny dobór elitarnego audytorium, dopuszczanego do udziału w niezbyt częstych występach, o czym pisał również Berlioz: „Raz do roku schodzi [Chopin] z obłoków i daje się słyszeć w salonach”. Nie ujawniający swego nazwiska autor artykułu, kontynuował rozważania: „Jego przepysznemu, delikatnemu, wspaniałemu, ale i kruchemu, wymykającemu się analizie geniuszowi, potrzeba audytorium złożonego z osób podobnych mu pod względem usposobienia nerwowego i niemal eterycznej natury”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Oszustwo na system e-TOLL

Cyberprzestępcy podszywają się pod system e-TOLL, rozsyłając fałszywe wiadomości mailowe, informujące o rzekomym niezapłaceniu za przejazd autostradą. Na czym polega to oszustwo? Do czego później wykorzystywane są wykradzione moje dane? Jak już mamy takie fejkowe wezwanie do zapłaty, to już samo to oznacza dla nas coś złego? Co powinniśmy zrobić albo czego na pewno nie robić? Gość: Marcin Mazur ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat: