Polskie Radio
Section05

"Prosto z Belgradu"

"Kosowo z daleka" - dźwiękowy list wysłany w eter do Jana Nowakowskiego z Belgradu, którego autorka poszukiwała podczas operacji NATO ponad pół roku pozostawał bez odpowiedzi. Przed kilkoma dniami bohater tego reportażu przyjechał do Warszawy .Okazało się, że nie wiedział, że był poszukiwany . Co się z nim działo podczas bombardowań Belgradu? Jaka jest dzisiaj sytuacja w tym mieści? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tym reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Belgrad Kosowo Warszawa

"Czas Reporterów" - Premios Ondas - Barcelona - miejsce sukcesu polskiej radiofonii publicznej.

Przypomnienie nagród, które otrzymało Polskie Radio: Krystyna Melion "Głębokie zanurzenie" 1974 rok. Janina Jankowska "Powódź wszystkich Polaków" 1998 i Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk " Cały wasz"(Radio Białystok) 1998 ( po 3' z każdego reportażu) Reportaż nagrodzony w 1999 r: Irena Piłatowska : "Kosowo z daleka" (całość) Czym jest ta nagroda w jakim sposób jest wręczana? O tym usłyszymy w rozmowie z Ireną Piłatowską, oraz Marią Blimel i Wandą Wasilewską autorkami drugiego nagrodzonego w tym roku polskiego reportażu pt. "Zawód na czasie" Autorki wróciły z Barcelony także z nagraniami z tej wyjątkowej uroczystości. + 1' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Białystok Janina Jankowska Kosowo Krystyna Melion

"Szkoła dla Derca"

W Dercu, niewielkiej wiosce oddalonej o 23 kilometry od Olsztyna, istnieje od dwóch lat jedyna w kraju niepubliczna szkoła podstawowa, która nie pobiera czesnego za naukę. Gdy w 1997 roku władze gminy postanowiły zlikwidować małą i nieopłacalną filię podstawówki w Jezioranach, Anna Gajewska, nauczycielka z Derca, wspólnie z mężem Waldemarem postanowiła poprowadzić szkołę samodzielnie. Dzięki temu dzieci z wioski i okolic nie muszą dojeżdżać do zbiorczej szkoły oddalonej o kilkanaście kilometrów. Szkoła, jako prywatna, otrzymuje od państwa subwencję w wysokości połowy poprzednich kosztów utrzymania. Jak daje sobie radę w nowych warunkach? + 2' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana...."
Zobacz więcej na temat:  dzieci Olsztyn

Reporterzy radiowi dzieciom potrzebującym pomocy czyli o akcji "Oddech dla..."

Na 6 dni przed charytatywnym koncertem w Sandomierzu, w którym wystąpią najwięksi polscy aktorzy i piosenkarze, w studiu spotkają się: rodzice Damiana, chłopca który bez pomocy ludzi dobrej woli umrze, lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka , którzy wszczepiają dzieciom ze sparaliżowanym układem oddechowym stymulatory ratujące im życie , oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia odpowiedzialni za decyzje w sprawie dzieci z zaburzeniami oddychania. W audycji pojawią się także artyści , którzy zapowiedzieli swój występ w Sandomierzu, oraz zostanie przeprowadzona licytacja płyty CD "Głosami powstańców"
Zobacz więcej na temat:  centrum zdrowia dziecka dzieci Ministerstwo Zdrowia rodzice Sandomierz

"Odłączeni"

Mieszkają w ogromnej oborze zwanej lotniskiem, tylko matki z dziećmi śpią w maleńkich pokoikach byłego biura. Radzą sobie jak mogą - ktoś przywiezie makaron z hurtowni, ktoś inny ubraniami napali w piecu, a jeszcze inny posprząta, ugotuje, poda lekarstwa chorym. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ... zima. Kiedy zaczęły się pierwsze mrozy, zakłady postanowiły upomnieć się o zaległe rachunki. Najpierw telekomunikacja. Nie było pieniędzy - odłączono telefon. Potem zakład energetyczny odłączył prąd , a jak nie ma prądu, nie ma światła, ogrzewania, nie ma wody. Ośrodek mieści się z dala od miasta, do najbliższej budki telefonicznej jest kilkanaście kilometrów. + 1' reklamy na akcje "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  dzieci makaron mieszkanie pieniądze telekomunikacja

"Czas Reporterów" - "Nieme wołanie"

magazyn pod hasłem : Nierozwiązane sprawy Powstańców Warszawskich, a w nim: 1. Reportaż Ireny Piłatowskiej - "Nieme wołanie" Jest w Warszawie cmentarz bez oficjalnych tablic, informujących o tym miejscu. Wielu Warszawiaków przychodzi tam na spacer, często ze swoim psem. Przy znajdującym się tam na niewielkim kopcu pomniku siadają, śmieją się, rozmawiają... Czy wiedzą co to za miejsce? Niestety nie. Ludzie, którzy znają tragiczną historię tego kopca (usypany został z prochów ponad 100 tysięcy ludzi zamordowanych i spalonych przez hitlerowców po upadku Powstania Warszawskiego) powoli zbliżają się do schyłku swojego życia, zanim odejdą chcą, by na tym miejscu znalazła się stosowna tablica, upamiętniająca tu spoczywających bohaterów. Mija rok za rokiem a ich wysiłki wciąż spotykają się z niezrozumieniem. Reportaż Ireny Piłatowskiej opowiada o historii tego miejsca oraz związanych z nim zdarzeniach ostatnich lat. 2. Komentarz na temat reportażu. Dlaczego miejsce, gdzie leży ponad 100 tys. Warszawiaków, powstańców 1944 roku i ludności cywilnej stało się anonimowe…
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy Warszawa

"Nie dam za wygraną"

Rolnik z Poręby Spytkowskiej sam wychowuje 6-ro dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Dobrze sobie radził. Kłopoty zaczęły się , kiedy wydzierżawił ziemię po byłym PGR-e. Od tego czasu ciężka praca idzie na marne. Plony zabiera woda. Bohater popadł w długi i znalazł się z dziećmi w rozpaczliwej sytuacji. Nie poddaje się jednak i walczy o należne mu odszkodowania za straty - bez skutku. Pisze o tym do najwyższych władz państwowych - bez skutku. Teraz chcą mu odebrać dzieci. + 1' reklamówki akcji "Oddech dla Damiana"
Zobacz więcej na temat:  dzieci odszkodowanie

"Wyrwać się w świat"

Wieś Osowa Sień na Białostocczyźnie. Ludność po PGR-owska, zdegradowana, zapomniana, żyje w zastoju. Młodzież z biednych, wykolejonych rodzin chce się wyrwać z marazmu otoczenia i rozpitego środowiska. Jedną z dróg odbicia jest sport. Ile w tej sytuacji mogą zdziałać mądrzy nauczyciele i współpracujący z nimi samorząd ? Doprowadzają wiejską drużynę LZS do I Ligii lekkoatletycznej. W szkole nie ma jeszcze sali gimnastycznej, ale młodzi wygrywają kolejne krajowe zawody. Marzą o mistrzostwach świata, olimpiadach...I nie są to marzenia pozbawione podstaw. Tajemnicą tych sukcesów jest niezwykła osobowość dyrektor miejscowej szkoły. Bronisław Orłowski umie aktywizować otoczenie, "anachroniczny", bo potrafi myśleć o innych i patrzy perspektywicznie, łączy wrażliwość społeczną z talentami menadżera. + 1' reklamówki akcji "Oddech dla Damiana"
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Piotrowski