Polskie Radio
Section05

"Śni mi się po polsku"

Prawie 150 lat temu wyjechali ze Śląska do Teksasu Ślązacy, dając początek pierwszemu plskiemu osadnictwu w Stanach Zjednoczonych. Potomkowie tychże mieszkają po dziś dzień w Częstochowie, Helenie, Kościuszce i najstarszej osadzie, Pannie Marii. Wielu z nich mówi piękną, nieskażoną śląsczyzną. Dziwią się, że oni, Polacy nie bardzo rozumieją Polaków. Dopiero wizyta na Śląsku uzmysłowiła im, że ich mowa jest gwarą. Wyróżniony w konkursie "Polska i Świat"reportaż Anny Musialik i Marii Pańczyk pokazuje tych ludzi w ich teksańskim środowisku - w domach, na weselach, piknikach, domach starców, a także w czasie konkursu, który na wzór katowickiego, został zorganizowany w San Antonio. "Po naszymu, czyli po śląsku w Teksasie" - to było 31. maja tego roku. Laureaci przyjechali w listopadzie do Polski, na wielką katowicką szóstą już z kolei galę tego konkursu, gdzie mieli okazję skonfrontować swoje "rządzenie" ze śląskim "godaniem". Autorki reportażu towarzyszyły im także w czasie pobytu w Polsce i często były świadkami wzruszeń, zwłaszcza tych, którzy przyjechali…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA san Stany Zjednoczone mieszkanie Katowice

"W ten dzień lutowy.."

Dokładnie 56 lat temu, 1 lutego miał miejsce zamach na Kuczerę, brawurowa akcja AK, która była wykonaniem wyroku sądu Państwa Podziemnego przez oddział Kedywu na słynnym "kacie Warszawy". Czy ktoś pamięta, że z wydarzeniem tym ściśle związane jest nazwisko generała Augusta Emila Fildorffa, dowódcy Kedywu AK, po wojnie skazanego na śmierć przez komunistyczne władze polskie ? To na rozkaz generała Fildorffa dokonano tego czynu. Dokument Dariusza Kwiatkowskiego, w którym usłyszymy głosy wszystkich żyjących uczestników zamachu na Kuczerę jest zapisem ludzkiej pamięci. Pamięci, na której odcisnęło się ponad 40 lat zbiorowego milczenia wokół postaci generała Nila .
Zobacz więcej na temat:  Augusta Warszawa

"Miłość za miłość"

Wzruszająca opowieść o bezdzietnych małżeństwie, które przygarnęło 11-cioro osieroconych dzieci, tworząc Rodzinny Dom Dziecka. W domu panuje miła i serdeczna atmosfera. Większość dzieci, które trafiły do tego domu była w bardzo niedobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Kiedy znalazły się wśród kochających, życzliwych im ludzi - poprawa następowała niemalże z dnia na dzień. Dziś za okazaną im miłość, odpłacają przybraną rodzicom ... jeszcze większą miłością.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzinny dom dziecka

Czas reporterów : "Rozmowy w tańcu"

Czas karnawału, czas wielkich bali. Irena Piłatowska zaprasza na jedyny w swoim rodzaju bal w eterze, w którym przeszłość spotka się z teraźniejszością. W karnawałowym korowodzie spotkają się ludzie z różnych epok: okresu międzywojennego, lat PRL-u i Rzeczpospolitej ostatniego 10-lecia. Gdzie i jak bawili się i bawią dzisiaj uczestnicy karnawałowych zabaw? Kim są, wokół jakich spraw koncentruje się ich życie? Będzie także mowa o obowiązującej modzie, etykiecie i tańcach.
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska mod Rzeczpospolita

"Tamci wspaniali chłopcy na swych warczących maszynach"

Fabryka "Polmo" w Szczecinie istniejąca już ponad 50 lat była wyjątkowym zakładem pracy. Jedni widzieli w nim urzeczywistnienie idealnego komunizmu, inni uważali fabrykę za prekursorkę kapitalizmu. W obu interpretacjach podnosi się paternalistyczną pozycję dyrektorów, którzy umieli, choć w odmienny sposób, cementować załogę i motywować ją do coraz ambitniejszych zadań. Ludzi łączyła praca, studia oraz więzy rodzinne, bo w młodym zespole kojarzyły się liczne małżeństwa. Załoga wspólnie się bawiła - niemal obowiązkiem było uczestniczenie w wigiliach, witaniu Nowego Roku, dzieleniu się jajkiem wielkanocnym. Wszyscy ogarnięci byli pasją motoryzacyjną, dumni z tego, że produkują najlepsze niegdyś w Polsce motocykle "Junak" i pracują nad prototypami samochodów "Dla Kowalskiego". Co zostało z tamtych lat?
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska POLSKA Szczecin

"Nie przeczekać życia"

Niewidoma dziewczyna pisze list do radia nagrywając swój głos na kasecie magnetofonowej. Przyszła na świat jako sześciomiesięczny wcześniak, niewidoma, do tego z poważnym i rzadkim schorzeniem nóg. Lekarze nie dawali szans na przeżycie. Po kilku operacjach i długotrwałej rehabilitacji normalnie chodzi. Skończyła szkołę, zdobyła zawód stroiciela pianin. Kocha muzykę, sama śpiewa i nie wyobraża sobie życia bez śpiewu. Jak sama mówi, ślepota jest nieszczęściem, ale ona w tym nieszczęściu szuka szczęścia. Sylwia dąży do pełnej samorealizacji, walczy o swoją samodzielność. Dlaczego jednak zwraca się do radia? Dlaczego od wielu lat wysyła do dziesiątków stacji radiowych dźwiękowe listy, na które nie było do tej pory reakcji? Ponieważ osiągnięcie samodzielności niepełnosprawnych niemożliwe jest bez kontaktu i akceptacji społecznej. O tym opowiada reportaż Anny Lewandowskiej "Nie przeczekać życia".
Zobacz więcej na temat: 

Czas reporterów : "Rok w reportażu"

Miniony rok dla polskiego reportażu to czas sukcesów nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Świadczą o tym bardzo wysokie notowania na światowych festiwalach w Asyżu, Berlinie i Barcelonie, skąd do Polski trafiły dwie statuetki Pegaza - główne nagrody w Premios Ondas. Reportażyści byli wszędzie, gdzie działo się coś interesującego i ważnego zarówno w wymiarze społecznym jak i jednostkowym. Co w minionym roku wzbudziło ich największe zainteresowanie? Jacy ludzie stali się bohaterami reportaży? Czy odnotowali jakieś nowe zjawiska w życiu społecznym? Opowiedzą państwu o tym Janina Jankowska i Irena Piłatowska wraz z gośćmi programu - reportażystami skupionymi wokół Studia Reportażu i Dokumentu PR.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Irena Piłatowska Barcelona POLSKA Berlin

"Po długim dniu"

Kiedy przychodzi jesień życia niektórzy usuwają się w cień, zamykają w sobie, wydaje im się, że są nikomu niepotrzebni. Inni szukają śladów młodości, podejmują wędrówkę w czasie i młodym, którym nieznane są tamte realia odkrywają nieznany świat. Taką okazję stwarza w swoim reportażu Urszula Żółtowska - Tomaszewska. Bohaterowie tej audycji spotykają się kilka razy do roku i wspomina przedwojenny Hrubieszów, miasto ich młodości. Mamy okazję poznać kawałek niebanalnego życia ludzi, których los tworzył historię naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Urszula

"Ojcowie. Winni? Niewinni ?"

"Ojcowie. Winni? Niewinni?" - to dokumentalny zapis jednej z wielu historii, z jakimi autorka spotkała się na wystawie "Winni? Niewinni?" zorganizowanej we wrocławskim Arsenale. Wystawa otwarta została 6 października 1998 r. Losy ludzi, których twarze umieszczono naprzeciwko siebie - po jednej stronie prokuratorzy i sędziowie wydający wyroki śmierci, na drugiej ścianie fotografie osób skazanych. Chętni do rozmowy, do zdawania relacji byli tylko ci drudzy. Mówią, mówią, mówią, chociaż mają świadomość, że żadna krzywda nie zostanie w ten sposób naprawiona, ale dla ofiar jest to w tej chwili jedyna forma zadośćuczynienia - zachować pamięć. Audycja ta jest jednym, wielkim znakiem zapytania. Każe słuchaczowi głęboko zastanowić się z jednej strony nad niejednoznacznością wszystkiego, czego możemy dowiedzieć się z dokumentów przeszłości z drugiej strony nad odpowiedzialnością za każdy niegodny czyn człowieka, który w dalekiej przyszłości bumerangiem może dosięgnąć i skrzywdzić najbliższych. To historia syna jednego z sędziów, który na tej wystawie dowiedział się…
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

"Czas reporterów" - "Wszyscy ludzie rodzą się wolni"

Dźwiękowy raport o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce i na świecie. 10 grudnia obchodzony jest jako Dzień Praw Człowieka. W 1948 roku tego właśnie dnia Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło i ogłosiło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, a w dwa lata później zwróciło się do społeczności międzynarodowej o upamiętnienie go corocznymi obchodami. Co roku, w różnych krajach świata odbywają się liczne konferencje, sesje i debaty dotyczą Praw Człowieka. Z trybun padają wielkie słowa. Jak wygląda praktyczna strona realizacji dokumentu gwarantującego podstawowe ludzkie prawa i wolności 50 lat po jego uchwaleniu?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

"Dobrze nam bez niego"

Monolog matki o tym, jak syn zamordował ojca. Zanim do tego doszło, przez prawie 20 lat ojciec znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną i dziećmi. Bała się go nie tylko cała rodzina, ale i mieszkańcy okolicznych wsi. Kobieta opowiada o tym, jakie było ich życie wcześniej i jak wygląda teraz. To życie zmieniła śmierć. Nikt nie może jej zaakceptować, choć była dramatycznym gestem obrony matki i znękanego rodzeństwa przed nieobliczalnym ojcem. Tragedia, która otworzyła rodzinie nowe perspektywy. Uznał to nawet sąd., co nie zmniejsza bólu matki patrzącej na oddalającego się od świata syna, który nosi w sobie pamięć i piętno ojcobójstwa.. "Poświęcił się dla nas" - mówi. Monolog kobiety przepojony jest miłością do dzieci i ludzi, którzy okazali jej pomoc i współczucie. Mimo dramatycznych przeżyć kobieta odczuwa dziś piękno świata, w którym spotkała dobrych ludzi. Audycja uzyskała I nagrodę w kategorii monologu w konkursie "Polska i Świat 1998"
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA