Polskie Radio

Czym był tajemniczy dokument "Sichergestellte Kunstwerke im GG"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • 04.03.17 Utracone, Odzyskane: "Sichergestellte Kunstwerke im GG". Gość: Elżbieta Rogowska
Fragment Pontyfikału Płockiego sprzedanego po wojnie na aukcji przez tajne służby NRD
Fragment Pontyfikału Płockiego sprzedanego po wojnie na aukcji przez tajne służby NRDFoto: wikicommons

– Katalog "Sichergestellte Kunstwerke im GG" został opublikowany latem 1940 roku we Wrocławiu. Jest efektem wielu miesięcy prac niemieckich historyków sztuki i urzędników, którzy od wczesnej jesieni 1939 zabezpieczali, czyli rekwirowali i de facto rabowali polskie dzieła sztuki z kolekcji prywatnych, muzealnych i kościelnych – tłumaczyła Elżbieta Rogowska.

– W Generalnym Gubernatorstwie na terenach przedwojennej Polski posiadanie dóbr kultury było zakazane. Prywatna, muzealna i kościelna własność podlegała konfiskacie. Osoby, które były w  posiadaniu obiektów artystycznych, historycznych i pamiątek rodzinnych, były zobowiązane do zgłoszenia tego faktu do specjalnego urzędu pod wskazanym adresem – mówił gość Polskiego Radia 24.  – W innych krajach okupowanych jak Francja nie było rozporządzenia obejmującego wszystkie dobra kultury podlegające rekwizycji – podkreślał.

Obiekty w katalog "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zostały sfotografowane, opisane i przygotowywane do wystawy. W dużej części pozostawały w Krakowie aż do zakończenia II wojny światowej. Następnie były ewakuowane do III Rzeszy lub uległy rozproszeniu na terenie Dolnego Śląska.

Lwia część katalogu to obiekty zarekwirowane z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Aż 88 not spośród 521 to te dotyczące zboru Książąt Czartoryskich. Duża część zabytków szczęśliwie powróciła podczas akcji rewindykacyjnej tuż po zakończeniu wojny jak "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci czy  "Pejzaż z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta, jednak wiele z nich nadal jest zaginiona. W programie również rozmowa o dziełach sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej, a teraz odzyskiwanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadziła Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/dds

Utracone, odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________

Data emisji: 04.03.2017

Godzina emisji: 13.14

Czytaj także

„Portret młodzieńca” – najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:30
Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytki utracone w czasie II wojny światowej powracają do Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 12:00
Wystawa "Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie" prezentuje dzieła odzyskane po ostatniej wojnie, które znajdowały się m.in. na Zamku Fischhorn w Austrii. Gościem rozmowy Magdaleny Ogórek w audycji "Utracone, odzyskane" był Piotr Czyż, kurator wystawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grabież polskich dóbr w czasie II wojny światowej. "Najtrudniej odzyskać przedmioty z Niemiec i Austrii"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:31
Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrabowane dzieła wracają do Polski. Pomogła Magdalena Ogórek

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 15:40
Do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie trafiły trzy cenne dzieła skradzione w czasie II Wojny Światowej. Przekazał je Horst Wachter, syn funkcjonariusza SS z Generalnej Guberni Otto Wachtera. O sukcesie mówiła w programie Gorący Temat autorka magazynu "Utracone, odzyskane" dr Magdalena Ogórek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syn oficera SS zwraca cenne dzieła sztuki. "Jestem dumna"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 13:52
"Melduję wykonanie zadania - ku chwale Ojczyzny! Jestem dumna, że po 2 latach mojej ciężkiej pracy 3 zrabowane obiekty powróciły do Polski" - napisała na Twitterze Magdalena Ogórek. Autorka audycji "Utracone, odzyskane" w Polskim Radiu 24 opowiada o dziełach sztuki utraconych przez nasz kraj m.in. w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń