"Tryptyk wschodni", czyli droga przez trzy krainy
Być może zaczęło się ono kształtować już 4,5 tys. lat temu, bo z tego właśnie okresu pochodzi ceramika pokryta znakami, które część badaczy uznała za najstarszą formę chińskiego pisma. Wątpliwości już nie ma, jeśli chodzi o znaki na kościach wróżebnych, tj. na skorupach żółwi i kościach zwierzęcych, które pojawiły się kilka stuleci później. Dotychczas zidentyfikowano ok. 3 tys. znaków, przy czym udało się określić znaczenie prawie połowy.
Kolejną formą pisma chińskiego są napisy na brązach. Najwcześniejsze rytualne naczynia z napisami pochodzą z XIII w. p.n.e. Teksty tam umieszczone pełniły funkcje rytualne, wotywne oraz upamiętniały wydarzenia historyczne.
Tajniki chińskiego pisma będzie przybliżał dr Dawid Rogacz, sinolog z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W audycji również o celtyckich śladach na bursztynowym szlaku.
Choć szlak bursztynowy stał się sławny w czasach rzymskich, to jednak powstanie tej drogi handlowej zawdzięczamy Celtom. Pierwsze zorganizowane wyprawy z obszarów południowej Europy po "elektron" odbywały się na przełomie V i IV w. p.n.e. Pośrednikami w tej wymianie byli właśnie Celtowie, którzy w tym czasie przybyli na południe dzisiejszej Polski.
Przebieg szlaku bursztynowego nie został jednoznacznie określony, ale przyjmuje się, że zaczynał się nad Adriatykiem, potem przez Kotlinę Czeską i przez Bramę Morawską docierał w okolice Wrocławia, Opola i Kalisza, a stamtąd prowadził na wybrzeże Bałtyku. To właśnie z okolic Wrocławia pochodzi największy na świecie depozyt bursztynowy. Na początku XX w na wrocławskich Partynicach odkryto trzy jamy ziemne wypełnione bursztynem, którego wagę szacuje się na ok. 1,5 tony. Do dziś zachowała się tylko skromna część tego skarbu.
Gościem audycji będzie dr Przemysław Dulęba z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
***
Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" we wtorek (31.08) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.
ag