Polskie Radio

Kontrowersje wokół zdjęcia Muzeum Auchwitz. Fotografia ilustrowała życzenia na chanukę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 22:56
Zdjęcie ilustrujące życzenia z okazji żydowskiego święta ukazuje m.in. afgańskie kobiety w burce. Dyrektor placówki Piotr Cywiński wyjaśnił, że fotografia ma "uzmysłowić kontekst świętowania".
Zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych muzeum wzbudziło kontrowersje
Zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych muzeum wzbudziło kontrowersjeFoto: shutterstock/Liya_Blumesser

Muzeum opublikowało życzenia w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych. Zilustrowało je zdjęciem wykonanym w sierpniu br. w stolicy Afganistanu – Kabulu, przez Paulę Bronstein. Przedstawia kobiety m.in. w burce i nikabie.

Kontrowersyjne zdjęcie

Pod postami pojawiły się komentarze, w których internauci pytali m.in., dlaczego użyte zostało zdjęcie muzułmanki do zilustrowania święta żydowskiego.

Późnym wieczorem muzeum opublikowało pod postami wyjaśnienie. Wskazało w nim, że każdego roku "kartka na Chanukę, Boże Narodzenie i Nowy Rok zawiera zdjęcie, które ma na celu zainspirowanie do osobistej moralnej refleksji na temat świata, w którym żyjemy".

Do sprawy w mediach społecznościowych odniósł się także dyrektor muzeum Piotr Cywiński. Przypomniał, że od lat placówka przekazując życzenia, ilustruje je "zdjęciami dzisiejszego świata". - Tak, żeby uzmysłowić kontekst świętowania – wskazał.

- W tym roku mieliśmy poważny dylemat, co pokazać. Wedle wielu, aż narzucała się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Ale jednak wybraliśmy Afganistan. Z pełną świadomością, że to, co tam się wydarzyło, będzie miało wszystkie najcięższe ogólnoświatowe konsekwencje przed sobą. Przed nami. Dziś kobiety płacą tam najgorszą cenę - jutro, prawdopodobnie, my wszyscy – napisał w mediach społecznościowych dyrektor Cywiński.

Wcześniejsze życzenia

W poprzednich latach fotografie, które ilustrowały życzenia, poruszały m.in. dramat Ujgurów oraz uchodźców.

Chanuka jest radosnym świętem żydowskim. Upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Według kalendarza żydowskiego rozpoczyna się 25 dnia miesiąca kislew i trwa osiem dni. Przypada to pod koniec listopada lub w grudniu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

dz

Czytaj także

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:51
W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz. Pierwszy proces załogi obozu śmierci

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 05:45
77 lat temu, 24 listopada 1947 roku, rozpoczął się w Krakowie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, pierwszy proces oświęcimski. Stanęło przed nim 40 osób, m.in. Arthur Greiser, Ludwig Fischer, Rudolf Hoess i członkowie załogi obozu śmierci Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imre Kertész. Pisarz, który nie chciał zapomnieć o Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 05:42
– To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie Zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną – mówił o Imrem Kertészu poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń