Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
Audycje specjalne: o poranku "Sygnały dnia" zamiast "Wolnej soboty", a audycja "W samo południe" 12.00-12.30. Poza tym Audycja specjalna w godzinach 17.00-18.00.
09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Kraków - Wawel - zaprasza Roman Czejarek
Zamek jako rezydencja królewska i muzeum, jakie ma znaczenie? W audycji o Wzgórzu Wawelskim: jego historii oraz o znaczeniu jako obiekcie obronnym. Będziemy prezentować Nowy Skarbiec Koronny i najcenniejsze zabytki Wawelu oraz zbiory malarstwa, obrazy z wyjątkowej kolekcji Lanckorońskich i nowe nabytki na Wawelu: dwa niezwykle cenne obrazy Breughla i Hedy. Będzie też o "Wawelu zaginionym” i najstarszych zabytkach (sprzed nawet 110 tys. lat), o bezcennej kolekcji arrasów króla Zygmunta Augusta, Smoczej jamie, Katedrze i kryptach oraz o dzwonie Zygmunt. Będzie także o "Wawelu odzyskanym" czyli symbolu państwowości, Wawelu po utracie i odzyskaniu niepodległości oraz o projektach aranżacji wzgórza wawelskiego. Nie zabraknie też prezentacji kolekcji ceramiki i szkła (w tym porcelany miśnieńskiej) oraz wyjątkowych, niestandardowych projektó edukacyjnych - odtworzenie historycznych uczt czy meczów z epoki renesansu.
15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski docierają uchodźcy z tego kraju. To głównie kobiety i dzieci. Zdezorientowani, zagubieni - ale z chęcią uczciwej pracy i powrotu do normalności. Jak ci ludzie zmienią nasz kraj? Jak w dłuższej perspektywie "wtopią się" w nasze społeczeństwo ? Wreszcie - czy tym ludziom mogą pomóc także inne kraje, chociażby Stany Zjednoczone? M.in. o tym porozmawiają: prof. Maria Sroczyńska - socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz - politolog i filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prof. Grzegorz Górski - amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu.
16.00-17.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Ula Kaczyńska
10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.
18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska
* Lwów jako jedno z najważniejszych miast Austro-Węgier i II Rzeczpospolitej doczekał się wielu opracowań historycznych, a także szczegółowych rozpraw na temat niektórych instytucji miejskich związanych z gospodarką komunalną. Dziś, w sytuacji gdy zabytki czy domy mieszkalne mogą w każdej chwili zostać zniszczone przez bomby, przypominamy historię lwowskich tramwajów. Zaczyna się ona 5 maja 1880 roku, kiedy to towarzystwo Società Triestina Tramway z Triestu uruchomiło we Lwowie pierwsze tramwaje konne. Osiem lat później pojawiły się plany budowy sieci tramwajów parowych, lecz ostatecznie zrezygnowano z nich na rzecz tramwajów elektrycznych. Więcej - w rozmowie z Marcinem Rychłowiczem, współautorem książki "Tramwaje lwowskie 1880-1944”.
* Zaproszenie na warsztaty śpiewu z Jewhenem Jefremowem, kierownikiem legendarnego zespołu śpiewaczek Drevo, którym inspirowało się wiele polskich zespołów i artystów w początkach tworzenia sceny muzyki tradycyjnej pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego i jej odtwarzania.
* SZTUKA NA POMOC - BENEFIT DLA KRZEMIEŃCA. Towarzystwo Krzemienieckie to grupa znajomych, którzy są absolwentami i przyjaciółmi XXVII Liceum im. T. Czackiego w Warszawie. Od lat jeżdżą do Krzemieńca w Ukrainie szukać śladów wspólnej przeszłości Polski i Ukrainy oraz budować nową historię. W ubiegłe lato napisali „Półprzewodnik po Krzemieńcu” - zbiór subiektywnych esejów, w których opisali wielkie i małe zachwyty nad tym miastem. W najbliższą sobotę zapraszają na benefit, na którym wspólnie jako muzycy, artyści wizualni i działacze społeczni, chcą pomagać mieszkańcom Krzemieńca. W ramach wydarzenia odbędą się licytacje prac wizualnych, sprzedaż wypieków i koncerty. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie mieszkańców Krzemieńca.
00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska
Witold Lutosławski Tryptyk śląski, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Robert Morawski - fortepian; Marian Borkowski Prolog, wyk. Tomasz Woźniak - trąbka, Bartosz Jakubczak - organy; Marcin Mielczewski Vesperae Dominicales, wyk. Aldona Bartkin, Agnieszka Ryman - soprany, Piotr Łykowski, Piotr Olech -kontratenory, Maciej Gocman, Karol Kozłówski - tenory, Tomasz Kral, Bogdal Makal - basy, Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Piotr Sałajczyk Sonata fortepianowa op. 5, wyk. Piotr Sałajczyk - fortepian; Aldona Nawrocka Diptichos, wyk. Tomasz Woźniak - trąbka, Bartosz Jakubczak - organy; Aleksander Szopa, Suita amerykańska, wyk. jak wyżej; Witold Lutosławski III Symfonia, wyk. Orkiestra Symfoniczna Fińskiego Radia, dyr. Hannu Lintu; Ryszard Czarnecki Vesperae in exaltatione sancte crucis, wyk. Aleksander Kunach - tenor, Dawid Biwo - bas, Polski Chór Kameralny, zespół instrumentalny Filharmonii Bałtyckiej, dyr. Jan Łukaszewski; Jan Tarasiewicz Preludium Toccata Suita, wyk. Irina Shumilina - fortepian; Paweł Łukaszewski Trinity Concerto, wyk. Paweł Gusnar - saksofon sopranowy, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Łomży, wyk. Jan Miłosz Zarzycki; Ignacy Jan Paderewski Meloda Ges- dur op. 16 nr2, Kaprys G-dur op. 14 nr 3, Nokturn B-dur op. 16 nr4, Menuet G-dur op. 14 nr1, Sonata es-moll op. 21, wyk. Kevin Kenner - fortepian; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Józef Wieniawski Pieśni op. 50, wyk. Anna Mikołajczyk - Niewiedział - sopran, Robiert Morawski - fortepian; Jan Fotek Preludia, wyk. Marcin Łukaszewski - fortepian; Fryderyk Chopin Polonez As-dur op. 53, Polonez B-dur op 71 nr2, Nokturn Es-dur op 55 nr2, Etiudy op 10, wyk. Ignacy Friedman - fortepian.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek
10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Grzegorza Motyki - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jan Paweł II w rocznicę śmierci - prowadzą Andrzej Sułek i Paweł Siwek
17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Barbary Kingi Majewskiej i Lilianny Stawarz
Jerzy Fryderyk Haendel - Kantata "Lukrecja" HWV 145 ("O Numi eterni!")
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Maria Domżał i Natalia Gaponenko
Zagramy znane i lubiane arie i pieśni. Przy fortepianie Natalia Gaponenko, śpiewa Maria Domżał. W programie znajdzie się pieśń ukraińska.
Maria Domżał - sopran. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu dr hab. Jarosława Bręka. W sezonie 2015/2016 była stypendystką nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatką wielu konkursów, m.in.: Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (nagroda specjalna), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art w Sopocie (1.nagroda i dwie nagrody specjalne), Konkursu Wokalnego W kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (3. nagroda i nagroda specjalna) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (nagroda specjalna i wyróżnienie). Przez wiele lat związana z chórami: Chor der Sankt Hedwigs-Kathedrale w Berlinie (1996-1999) i Chórem Dziewczęcym Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi w Poznaniu (2003-2007). W 2015 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w przedstawieniu Dziecko i czary Ravela. W sezonie 2017/2018 zadebiutowała m.in. w: Teatrze Wielkim - Operze Narodowej jako Frasquita w Carmen Bizeta, Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako Leila w Poławiaczach Pereł Bizeta oraz Eurydyka w Orfeuszu w piekle Offenbacha. Wystąpiła z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza, wykonując partię sopranową w II Symfonii Mahlera. Współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in. Tadeusz Kozłowski, Keri-Lynn Wilson, Łukasz Borowicz, Bassem Akiki. Występowała na Gdańskim Festiwalu Muzycznym oraz Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Brała udział w jubileuszowej V Bitwie Tenorów na róże pod batutą Piotra Sułkowskiego w Studio Polskiego Radia w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Filharmonią w Białymstoku, wcielając się w takie partie jak Gilda (Rigoletto Verdiego), Donna Anna (Don Giovanni Mozarta), Susanna (Wesele Figara Mozarta), Eurydyka (Orfeusz i Eurydyka Glucka), Arsena (Baron Cygański J. Straussa) czy tytułowa Ofelia w prawykonaniu dzieła F.J. Wojciechowskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Współpracowała z takimi reżyserami jak m.in. Michał Znaniecki, Ran Arthur Braun, Andrzej Chyra, Barbara Wysocka, Maria Sartova. W sezonie 2021/2022 zadebiutuje m.in. jako Mimi w Cyganerii Pucciniego, Ksenia w Borysie Godunowie Musorgskiego, a także wykona Stabat Mater Karola Szymanowskiego w Filharmonii Śląskiej.
Natalya Gaponenko - pianistka. Od września 2018 Korepetytor solistów śpiewaków w Warszawskiej Operze Kameralnej. Absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (klasa prof. Natalii Gridniewoj). Karierę zawodową rozpoczęła jako akompaniatorka w przyuczelnianym studium operowym, oraz w klasach prowadzonych przez znakomitych ukraińskich profesorów: Marię Stefiuk, Ivana Ponomarenki, Walery’a Bujmistra. W latach 2015-2018 współpracowała z Operą Wrocławską, a w sezonie 2018/2019 z Operą Bałtycką. Aktywnie koncertuje. Bierze udział w wielu produkcjach operowych współpracując z takimi dyrygentami jak Jose Maria Florencio, Michal Klauza , Tadeusz Kozłowski , Matteo Pagliari, Marcin Sompoliński, Paweł Przytocki, Piotr Borkowski, Piotr Sułkowski, Stefan Plewniak, Kuba Wnuk. Bierze udział w licznych warsztatach wokalnych, między innymi “Young Singers Project” w Salzburgu (2010), “Lindemann Young Artist Development Program” przy Metropolitan Opera w Nowym Yorku (2012-2013). Akompaniowała śpiewakom na wielu międzynarodowych konkursach w kraju i za granicą. Regularnie współpracuje z renomowanymi polskimi artystami takimi jak: Aleksandra Kubas-Kruk, Edyta Piasecka, Ewa Tracz, Joanna Moskowicz, Iryna Zhytynska, Anna Bernacka, Stanislaw Kuflyuk, Tomasz Rak, Mariusz Godlewski oraz zagranicznymi - Olga Bezsmertna (Opera Wiedenska), Ludmila Monastyrska (Metropolitan Opera), Olga Kulczycka (Opera Zürich).
19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / "Raport"
Adaptacja i opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna - Tomasz Perkowski, reżyseria - Waldemar Modestowicz, wydaje Małgorzata Szymankiewicz.
Słuchowisko dokumentalne na podstawie stenogramów z przesłuchań dwóch polskich pisarzy Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza w kwietniu 1952 roku, przed Komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie zbrodni katyńskiej. Obaj pisarze byli koronnymi świadkami odkrywania dowodów zbrodni w Katyniu. Pojechali tam za zgodą podziemnych władz Armii Krajowej, ale fakt ten jest kwestionowany do dzisiaj. Komunistyczne władze Polski skazały ich na śmierć cywilną. Przekład prof. Włodzimierz Bolecki.
Obsada: Adam Ferency (Józef Mackiewicz), Mariusz Benoit (Ferdynand Goetel), Andrzej Blumenfeld (Kongresmen), Piotr Bajor (Kongresmen).
20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski
Krzysztof Penderecki Raj utracony - sacra rappresentazione w dwóch częściach (Warszawa, 21.09.1979), wyk. Raymond Wolansky - baryton (Chrystus), Jörn W. Wilsing - baryton (Mammon), John Patrick Thomas - kontratenor (Ituriel), Doris Soffel – mezzosopran (Grzech), Günter Reich - baryton (Szatan), Rebecca Littig - sopran (Zephon), Fritz Linke - bas (Moloch), Toni Kramer - tenor (Belzebub, Gabriel), Siegfried Jerusalem - tenor (Michał), Helmuth Holzapfel - tenor (Belial), Uta-Maria Flake - sopran (Ewa), Paul Esswood - kontratenor (Śmierć), Bodo Brinkmann - baryton (Adam), Alexander Carlos - baryton (Milton), Schola Cantorum Stuttgart, Chór i Orkiestra Württembergische Staatstheater Stuttgart, dyr. Janos Kulka.
23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / stosunki międzynarodowe - aud. Michała Nowaka
Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła międzynarodowym ładem. Ujawniła przy tym, jak trudno jest nakłonić mocarstwo do przestrzegania ustalonych zasad. Czy oznacza to, że w stosunkach międzynarodowych musi dominować siła i interes? A co ze sprawiedliwością i międzyludzką solidarnością? Czy potrafimy sobie wyobrazić świat, w którym przemoc zniknie z relacji międzynarodowych? A jeżeli nie wynika ona z niegodziwości przywódców, zapóźnienia cywilizacyjnego czy struktury władzy tylko z natury ludzkiej?
"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - " Zapraszamy na weekend " - Tomasz Miara
W audycji m.in. o niedawnym haśle Reprezentacji Polski: "Łączy nas piłka". Sprawdzimy także czy śnieg na polskich drogach to primaaprilisowy żart i przyjrzymy się potencjalnym, wolnym miejscom na wielkanocny wypoczynek.
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Gośćmi: Marcin Kierwiński - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta, Marek Sawicki - Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Sellin - Prawo i Sprawiedliwość.
Audycja transmitowana online; stream na Facebooku i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube.com oraz stronach internetowych Polskiego Radia.
10.00-12.00 - "Pomagamy Ukrainie" - Piotr Łodej
W audycji m.in. o międzynarodowej współpracy w przyjmowaniu uchodźców, przygranicznym wsparciu lokalnych społeczności i o pomocy Służby Więziennej. Odwiedzimy także jeden z "hubów" darów dla Ukraińców oraz powiemy o nieużytkowanej, byłej szkole podstawowej, zaadaptowanej na dom opieki nad samotnymi matkami z Ukrainy.
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
Teatr ukraiński nie jest w Polsce od dziś. Wiemy o nim jednak wciąż mało. Redbad spróbuje się Państwu tę nieodległą scenę przybliżyć i zrozumieć. Nie będzie jednak robił tego sam - pomoże mu w tym Anna Korzeniowska-Bihun, która na co dzień trudni się tłumaczeniem dzieł ukraińskich na polski.
13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
Co przyniesie jutro? W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat takie pytanie nie powracało równie często, jak w ostatnich tygodniach. I nie oczekiwaliśmy odpowiedzi z równie wielkim niepokojem; nie snuliśmy tak katastroficznych planów. Żyjemy w świecie, którego nikt nie przewidział. Jak zwykle - szukamy odpowiedzi w sztuce.
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
W audycji o Oscarach 2022: podsumowanie - informacje i komentarze. Spotkamy się również z aktorem Ignacym Lissem, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie "Marzec’ 68", pracującym aktualnie również na planie kilku nowych polskich produkcji. Powiemy także o jubileuszowym, 10 Festiwalu Script Fiesta (stacjonarnie i online) poświęcony sztuce scenariopisarstwa - w rozmowie z Malwiną Czajką, dyrektorką festiwalu.
17.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
19.00-00.00 - "Departament rytmu - Łukasz Ciechański
08.00-09.00 - "W dobrych zawodach" - Sylwia Sułkowska
2 kwietnia przypada kolejna rocznica odejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca. Jakie wydarzenia związane z tym wydarzeniem, jak co roku, przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II?
09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski
Sprawdzimy, które młodzieżowe słowa były najczęściej używane. Na podium: krasz, random i przegryw. Jaki faktycznie jest język młodych osób i dlaczego młodzieżowym słowem roku został śpiulkolot.
10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk
Próbowaliście łotewskiego chleba? Najlepiej smakuje nad Dźwiną. Odwiedzimy Rygę. To tu zagracie partyjkę szachów w domu średniowiecznej gildii. Odwiedzimy też przedziwne muzeum, pełne obiektów i stworzeń będących wynikiem medycznych eksperymentów.
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek
Rave i DJ-ing w 2022 roku. Jak długo trzeba uczyć się DJ-ingu? Czym dzisiejsza kultura rave różni się od tej z lat 90? Opowie Tymek Gryszkalis, czyli DJ Sudo.
12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska
Doświadczenie studiów za granicą ma za sobą Nieprzeciętny 2017 – Mateusz Zaremba. Studiował Inżynierię Kosmiczną i Lotniczą na Uniwersytecie Technicznym w Delft, w Holandii. Kiedy został laureatem Czwórkowego Plebiscytu miał 19 lat i marzył o locie na Marsa. Czy teraz jest bliżej tego celu?
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek
Swojego „brata – bliźniaka”, czyli sobowtóra, mieli cesarze rzymscy, carowie Rosji i papieże. Saddam Husajn miał całą drużynę „klonów”. Teraz też pojawiają się opinie, że Władymir Putin ma kilka wcieleń, które mają mylić ewentualnych spiskowców. O roli sobowtórów w polityce porozmawiamy z Przemysławem Słowińskim. W pierwszym odcinku cyklu „Galeria Tyranów” sportretujemy Falarisa, najsłynniejszego tyrana starożytnej Grecji. Sprawował okrutne rządy, i sam zginął w okrutnych męczarniach.
16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski
Najbliższą podróż rozpoczniemy piosenką o tęsknocie i trudnych czasach, jej autorką jest ukraińska artystka Dakooka. Pojawią się również premierowe utwory z innych zakątków świata. W Holandii usłyszymy zapowiedź nowej EP’ki Eefje De Visser, a w Niemczech swój nowy singiel zagra dla nas Moderat.
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik
Queso, czyli ser, plus tortilla równa się Quesadilla. A w środku drobiowe mięso lub mięsne dodatki, takie jak chorizo lub meksykańska wędlina, papryka, kukurydza, kolendra i mamy popularne meksykańskie danie. Istotny jest sposób podawania quesadilli. Farsz zamknięty jest między dwoma plackami tortilli, który następnie składa się na pół i kroi na trójkąty.
09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Wiosna we wschodniej Afryce, na granicy Etiopii i Sudanu, opowieści Ludu Surmas.
10.00-11.00 - "Urodzinowa audycja plenerowa" - Relacja z naszego urodzinowego wyjazdu do Chrzanowa na Festiwal "Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna". Podsumujemy dzień pierwszy, w którym zmagali się wokliści, i porozmawiamy z tancerzami, którzy będą występować właśnie w sobotę.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Z okazji siódmych urodzin PRD zapraszamy do przypomnienia sobie archiwalnych audycji Polskiego Radia Dzieciom, które choć nie goszczą już na naszej antenie nadal możecie odnaleźć w naszych archiwach: Spacer z Kaziem, Mali zawodowcy, Jak to działa, Wiewiórka Basia rozgryza świat, Spotkania z klasyką, Klub Małego Krytyka.
17.00-18.00 - "Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa" - Będziemy odkrywać wiosnę w parkach narodowych. Jak jeden wiosenny dzień wygląda nad morzem, w lesie, nad rzeką, jeziorem i w górach.
22.00-23.00 - "Stare, znane, zapomniane" - w Plenerowym Studiu PRD Krzysztof Antkowiak- wspólnie wspominać będziemy początki kariery a także przedstawimy winylowy debiut Krzysztofa z tytułem "Zakazany owoc". Będzie też wspomnienie zmarłego w tym roku ojca Krzysztofa, współtwórcy Duetu Egzotycznego, ze Zbigniewem Dziewiątkowskim, Witolda Antkowiaka (zmarł 12 stycznia).
.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Muzyka z pól, łąk i ogrodów będzie motywem sobotniego wydania audycji Małgorzaty Pęcińskiej Weekendowe potpourri. Poszukamy jej brzmiących przejawów w kompozycjach m. in. Haydna, Smetany, Noskowskiego, Dworzaka, Debussy’ego, Faurégo i de Falli.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Drugie spotkanie z Józefem Wieniawskim - siostrzeńcem adorującego Chopina Edwarda Wolffa, świetnego pianisty i dobrego kompozytora, usuniętego nieco w cień przez arcysławnego brata – Henryka Wieniawskiego. To jeden z muzycznych wnuków Chopina - niedorównujących genialnemu Mistrzowi, ale zasługujących na pamięć, bo tworzących bogaty pejzaż XIX-wiecznej muzyki polskiej.
21.00 - "Kino Polonia. Chopin" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]
W najbliższym odcinku Kina Polonia. Chopin - wydanie specjalne poświęcone muzyce filmowej z Ukrainą w tle. Będą więc ukraińscy kompozytorzy muzyki filmowej (mało znany w Polsce Anton Baibakov oraz wielki mistrz Myroslav Skoryk), zabrzmią utwory wykonawców z ukraińskich filmów (teatralno-kabaretowy zespół Dakh Daughters z Kjowa), pojawi się artystka, która trafia na ścieżki dźwiękowe, a do tego pisze muzykę niezywkle obrazową (Svitlana Nianio o onirycznym głosie), nie zabraknie też ścieżki dźwiękowa z filmu o Ukrainie z elemenami tamtejszego folkloru ("Gorzkie żniwa" Benjamina Wallfischa). Całość układa się w barwny, emocjonalny i charakterystyczny obraz muzyki ukraińskiej związanej z kinem. Warto sprawdzić!