Polskie Radio

Sztuczna inteligencja Słowem Roku 2023. Sprawdź pozostałe wyróżnione słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:15
Najważniejszymi słowami roku 2023 okazały się "sztuczna inteligencja", "wybory" oraz "inflacja". Decyzję podejmowała ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz internauci w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.
Coraz trudniej jest rozpoznać treści tworzone przez sztuczną inteligencję.
Coraz trudniej jest rozpoznać treści tworzone przez sztuczną inteligencję. Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Na pierwszym miejscu znalazła się "sztuczna inteligencja" (AI), drugie miejsce zajęły "wybory", a na trzecim miejscu znalazły się ex aequo "inflacja" oraz "posłanka".

- Słowo Roku wybrali także internauci w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet. Słowem Roku internautów są "wybory", na drugim miejscu "sztuczna inteligencja", a na trzecim "inflacja" - poinformował prof. Marek Łaziński.

Posłuchaj
00:25 12740196_1.mp3 Słowa i wyrażenia zaproponowane przez kapitułę zostały wybrane spośród szczególnie często występujących w prasie ubiegłego roku - powiedział sekretarz kapituły plebiscytu, profesor Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego (IAR) 

Ogłoszenie wyników 13. edycji konkursu organizowanego przez Uniwersytet Warszawski odbyło się w czwartek 4 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

Głos w internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 można było oddać do 31 grudnia. Równolegle z opinią internautów wyboru dokonało także jury. To ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego.

Czytaj także:

Tematyka zdominowana przez wybory

Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby - wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji jedno- lub dwuwyrazowej. Jak informowali organizatorzy, słowo niekoniecznie musiało być najnowsze, najczęstsze, najbardziej optymistyczne czy pesymistyczne, tylko najważniejsze. Zgodnie z regulaminem konkursu nie były uwzględniane wyrazy wulgarne, obraźliwe, charakterystyczne dla mowy nienawiści, a także nazwy własne, nazwy miejscowości i organizacji.

Wśród 21 tegorocznych propozycji zdecydowaną większość stanowią słowa i wyrażenia nawiązujące do wydarzeń politycznych i wyborów parlamentarnych. To m.in. posłanka, wiza, inflacja i zboże czy opozycja, wiec (wyborczy), wybory, marsz, referendum i rząd

 

Na liście znalazły się jednak także takie słowa jak patodeweloperka i sztuczna inteligencja (Al).

Posłuchaj
00:22 12740196_2.mp3 Profesor Barbara Sobczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zwróciła uwagę, że "sztuczna inteligencja" składa się z dwóch członów, z których słowo "sztuczna" oznacza - nienaturalna, będąca wytworem człowieka, ale ma też drugie znaczenie (IAR) 

st/rk

Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 20:15
Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. "Lol", "git", "bambik" czy "delulu" - co wygra?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 16:05
Po raz ósmy wybrane zostanie młodzieżowe słowo roku. Na finałowej liście znalazły się, między innymi, bambik, delulu, zgerypała, rel i side-eye. W zeszłym roku zwyciężyła essa. Co znajdzie się na podium w 2023? To między innymi sprawdzimy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modzieżowe Słowo Roku 2023. Zwyciężyło "rel", czyli "zgoda"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 11:20
- Ostatnio w języku zajmuje nas prawda, być może dlatego, że wiele rzeczy jest sztucznych i nieautentycznych. Młodzieżowym Słowem Roku 2023 został "rel", czyli coś, z czym możemy się utożsamić - mówi Bartek Chaciński, dziennikarz i członek kapituły konkursu.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 17:42
W tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku triumfował wyraz "rel". Może on oznaczać utożsamienie się z czymś lub aprobatę wypowiedzi przedmówcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 13:05
- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
rozwiń zwiń