Wielki Czwartek (28 marca)
Daniel Wydrych i Grzegorz Osiecki zaprosili na "Sygnały dnia" (6.00-9.00). W audycji:
- Przed nami świąteczny weekend, czyli czas wzmożonych podróży samochodami. przy tej okazji jako przestrogę potraktujmy podsumowanie pierwszych tygodni obowiązywania przepisów pozwalających na konfiskatę samochodów nietrzeźwym kierowcom, ile było takich przypadków, jak często zamieniano to na grzywnę o równowartości pojazdu?
- Okres świąt większość Polaków spędza w domu w gronie rodzinnym, jednak coraz częściej decydujemy się na skorzystanie w tym czasie z oferty turystycznej na terenie kraju lub zagranicą. Czym się wtedy kierujemy, czyli argumenty za i przeciw spędzaniu świąt poza domem.
- W Wielki Czwartek rozmowa z polskim księdzem pracującym w Kijowie. O tym, jak wygląda jego praca i życie parafian w mieście nieustannie zagrożonym rosyjskimi nalotami (Maciej Jastrzębski).
W godz. 9.00-12.00 Roman Czejarek poprowadził "Cztery pory roku". W audycji m.in. czy pasztet z zająca to to samo, co pasztet z zającem? Ile procent dzika powinno być w kiełbasie z dzika? Ile procent mięsa indyczego powinno być w szynce z indyka? Czyli będzie o tym, na co zwracać uwagę kupując żywność przed świętami. Co powinno być napisane na etykietach, jeśli chodzi o wyroby garmażeryjne czy wędliniarskie? Czy na kiermaszach świątecznych, na których sprzedawane są wyroby wędliniarskie luzem sprzedawca ma obowiązek pokazania klientowi etykiety towaru? Naszym gościem był Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Gdzie mieszka zając wielkanocny? Co słychać u zajęcy wiosną? Tego dowiedzieliśmy się o godz. 19.08 w "Jedynce Dzieciom". W audycji rozmowa z dziećmi i leśnikiem Wojciechem Mędrzakiem. Zapraszała Joanna Ficińska.
O godz. 19.30 "Eureka" (prowadził: Artur Wolski). A w niej m.in. symbolika Wielkiego Czwartku. O zachowanych i praktykowanych do dziś misteriach związanych z Triduum Paschalnym, które zaczynają się w Wielki Czwartek, opowie dr Sebastian Duda - publicysta, teolog i filozof.
Po godz. 21.00 zaprosiliśmy do Teatru Polskiego Radia na słuchowisko Marty Rebzdy "To słowo" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Premiera tego słuchowiska w radiowej Jedynce odbyła się 27 listopada 2022 r. Słuchowisko wyróżnione zostało nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". W finale była to jedyna produkcja reprezentującą naszą radiofonię. "To słowo" to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali Róża i Jan Zamoyscy, ratując dzieci. Marta Rebzda przedstawiła historię rodziny Mulawów, którzy w 1943 roku zostali wysiedleni z Tarnogrodu i trafili do Zwierzyńca.
***
Wielki Piątek (29 marca)
Po godz. 0.20 reportaż Moniki Chrobak "Każdy na swój temat cierpi". To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi. Tu znajduje się też m.in. punkt nieodpłatnego wydawania leków oraz środków opatrunkowych dla podopiecznych czy wypożyczalnia specjalistycznego sprzętu. Chorymi zajmuje się wykwalifikowana kadra lekarska i pielęgniarska oraz specjalnie wyszkoleni w tym celu wolontariusze. Dla każdego z nich to duże wyzwanie ale też niezwykłe doświadczenie życiowe.
Na "Cztery pory roku" (9.00-12.00) zaprosiła Sława Bieńczycka. W audycji: regionalne wielkopostne i wielkanocne tradycje, czasem już zanikające z 3 regionów Polski, takich jak Kurpie, Wielkopolska, Beskid Żywiecki i Śląski. Poza tym ptasie jaja a pisanki wielkanocne, czyli jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory.
Piątkową "Muzyczną Jedynkę" (godz. 13.00-15.00) wypełniły piosenki spokojne, melancholijne, refleksyjne. Pojawili się artyści i z Polski, i ze świata. Byli ci od lat popularni, jak i ci, którzy dopiero budują swoją pozycję sceniczną. Na audycję zaprosił Kamil Wicik.
Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek w "Bezpiecznej Jedynce" (godz. 17.10) radzili o czym pamiętać, by świąteczne podróże były bezpieczne.
O godz. 19.08 "Jedynka Dzieciom" (prowadziła: Agnieszka Kunikowska). Odwiedziliśmy Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Znajduje się tam ponad 2500 pisanek z różnych zakątków świata. Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, ale również z innych krajów europejskich, a nawet różnych kontynentów - Australii, Afryki, Azji, czy też Ameryki.
Następnie - o godz. 19.30 - zaprosiliśmy na "Eurekę" (prowadziła: Katarzyna Kobylecka). "Testimonium Flavianum" - słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze poza chrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci. "On to był Chrystusem. A kiedy wskutek doniesienia najznakomitszych u nas mężów Piłat skazał go na śmierć krzyżową, jego dawni uczniowie nie przestali go miłować. Albowiem trzeciego dnia ukazał się im znów jako żywy, tak jak to o nim oraz wiele innych zdumiewających rzeczy przepowiadali boscy prorocy". Świadectwo to budzi jednak spore kontrowersje. Wielu historyków uważa, że nie wyszło spod pióra Flawiusza, a jest późniejszym dopiskiem dokonanym przez chrześcijan. Jakie są argumenty "za", a jakie "przeciw"? Opowiedział o tym dr Mateusz Kusio - historyk starożytności z Wydziału Historii UW.
W godz. 20.00-22.00 Via Crucis Droga Krzyżowa (prowadził: Przemysław Goławski). Była to audycja towarzysząca warszawskiej Centralnej Drodze Krzyżowej prowadzonej przez arcybiskupa stolicy - kard. Kazimierza Nycza. Łączyliśmy się z wydarzeniem na żywo, natomiast w studiu - historia dróg krzyżowych jako nabożeństw i miejsc, które miały odzwierciedlać drogę Chrystusa na Golgotę. Czy każdy ma swoją "drogę krzyżową"? Rozmowy o symbolice i znaczeniu rozważań, które towarzyszą Drogom Krzyżowym - od tych dla najmłodszych, po szczególne nabożeństwa dla określonych stanów i zawodów, jak np. Droga Krzyżowa górniczego trudu. Opowiedzieliśmy o biblijnych zapowiedziach męki Zbawiciela oraz znakach i relikwiach, które do dziś są "świadkami" historycznych wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się zwycięstwem życia nad śmiercią. Wśród gości: s. Judyta Pudełko, doktor teologii, ekspertka nauk biblijnych i archeologii oraz ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła Św. Anny, skąd wyruszyła relacjonowana warszawska Droga Krzyżowa.
Po godz. 23.00 "Muzyczne spotkania". Pieśni pasyjne i wielkanocne, kanoniczne i ludowe – traktujące o męce i zmartwychwstaniu Chrystusa. Również kompozycje autorskie: współczesna refleksja - muzyczna i poetycka - osnuta wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Najstarsze polskie pieśni pasyjne i wielkanocne - w wykonaniu Joanny Słowińskiej, pierwszej damy polskiego folku. Zaprosiła Aleksandra Tykarska.
O godz. 23.30 "Ślady na piasku" (prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan). "Krzyż. Za i przeciw", czyli staje na drodze każdego. Nawet tego, który w to nie wierzy. Niewygodny, niechciany, odrzucony. Stajemy wobec niego - (na)przeciw albo za. Oskarża albo osłania. Tak czy inaczej – dźwigamy go. Albo on nas. Po co krzyż - czy to jakaś katolicka cierpiętnicza obsesja? Pytania podjął ks. Robert Skrzypczak.
***
Wielka Sobota (30 marca)
W godz. 0.00-3.00 Agnieszka Kozłowska-Łysko zaprosiła na "Muzykę nocą", a w niej "Siła miłości". Cierpienie i śmierć same w sobie wydają się nie mieć żadnego sensu. Co powiedzieć matce chłopca, który utonął w Bałtyku? Uzasadniać teologicznie? Bóg tak chciał? Jak reagować na cierpienia młodej dziewczyny czy młodego chłopaka umierających na raka? Albo z czym stanąć przed matką dziecka, które zginęło na przystanku, na który wjechał rozpędzony samochód? Czy można sobie wyobrazić bardziej absurdalną śmierć? A może jednak zgodzić się na eutanazję beznadziejnie chorych. Litość to w końcu ludzki odruch... Mówimy, że cierpienie nabiera sensu dopiero w perspektywie krzyża. Sensu i nadziei szukać będziemy wraz z psychoterapeutą - księdzem Stanisławem Szlassą. W audycji m.in. rozmowa z ks. Andrzejem Lutrem, nagrania matki chorego dziecka, więźnia o sensie życia zza krat. Poza tym "Droga do wolności" ks. Piotra Pawlukiewicza, tj. rozmowa z Ewą Wiśniewską.
Po godz. 5.00 "Kiermasz pod kogutkiem" (prowadził: Kuba Borysiak). Zwyczaje związane z Wielką Sobotą na Lubelszczyźnie, Morawach i Mazowszu.
W audycji także nagrania pieśni w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik z albumu "Requiem Ludowe".
Daniel Wydrych i Patryk Michalski zaprosili na "Wolną sobotę z Jedynką" (6.00-9.00), a w niej jak Polska długa i szeroka, tak zwyczaje wielkanocne są inne. Co znajdziemy w koszyczkach i na stołach wielkanocnych?
- Podhale: co znaczy jałowiec w koszyczku i dlaczego każdy góral musi zjeść korzeń chrzanu?
- Podlasie, czyli królestwo babki ziemniaczanej, sękacza i marcinka.
- Kaszuby: poranna kąpiel na świeżym powietrzu, w czasie której z nikim nie można rozmawiać i prażnica na stole.
- Śląsk: szołdry, murzyny i nudelzupa.
- Kujawy: warsztaty wielkanocne dla najmłodszych o tradycjach kujawskich i dobrzyńskich.
- Najstarsze polskie tradycje wielkanocne: z wizytą w Muzeum Etnografii.
- Co nietypowego można znaleźć w koszyczku i na stole wielkanocnym?
"Jedyne takie miejsce" (prowadził: Roman Czejarek) w godz. 9.00-12.00 zaprosił słuchaczy do Wilna na polską Wielkanoc. Zajrzeliśmy do naszych sąsiadów - rodaków mieszkających na Litwie, a dokładniej w Wilnie. Bo to właśnie na Wileńszczyźnie jest największe skupisko Polaków. Opowiedzieliśmy o tym, jak obchodzone są tam święta Wielkiej Nocy i czy zauważalne są jakieś różnice, chociażby w zawartości koszyczka wielkanocnego czy sposobie malowania jaj. Poza tym razem z przewodnikiem spacerowaliśmy po Starym Mieście oraz Cmentarzu Na Rossie, który liczy prawie 250 lat i jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. To właśnie tam spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedziliśmy również odsłonięty kilka dni temu w Wilnie pomnik powstańców styczniowych, który jest pierwszym w mieście monumentem upamiętniającym bohaterów tego zrywu.
Między 12.30 a 19.30 wyemitowaliśmy "Wielką sobotę z Jedynką" a w niej: słuchowisko "Matysiakowie" (13.14), "Muzyczną Jedynkę" Uli Kaczyńskiej (14.10), "Moją listę przebojów" (15.10) Pawła Sztompke i "Twoją listę przebojów" również Pawła Sztompke (16.10), gdzie gościem był Paweł Kowalski, wybitny pianista klasyczny koncertujący na całym świecie. Po godz. 17.00 Aleksandra Tykarska zapraosiła na audycję "Na Pograniczach", a w niej: w Wielką Sobotę zaprosiliśmy na specjalne wydanie magazynu, w którym od teraz z muzyką wędrujemy po pograniczach - polskich, litewskich, białoruskich, ukraińskich, łotewskich, rumuńskich i wszystkich innych, gdzie nadal żyją Polacy, narody i mniejszości narodowe, współtworząc kultury swoich regionów. O godz. 18.40 "Aktualności z Watykanu", a o 19.15 "Kościoły w Polsce i na świecie".
Po godz. 19.30 Agnieszka Kunikowska zaprosiła na "Jedynkę Dzieciom". W gniazdach niektórych ptaków pojawiły się już jajka. Zniosły je kaczki, wróble, kosy i sikorki. A ptasie jaja różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też ubarwieniem. Niektóre z nich barwami mogą konkurować z najpiękniejszymi pisankami z wielkanocnego stołu. Naszym gościem był Paweł Pstrokoński, ornitolog, popularyzator przyrody.
O godz. 20.00 wyemitowaliśmy Orędzie Wielkanocne abp. Tadeusza Wojdy - nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Po godz. 21.00 zaprosiliśmy do Teatru Polskiego Radia, a w nim słuchowisko Bohumila Hrabala "Pabitele" w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły. Bohumil Hrabal (1914-1997) - czeski pisarz XX wieku. Jego opowiadania zawierały obraz Pragi, czyli jego rodzinnego miasta, które uważał za miejsce magiczne. Pisał często z przymrużeniem oka zarówno historie zabawne, jak i te dotyczące smutnych przeżyć takich jak II wojna światowa i zbrodnie popełniane przez niemieckich okupantów oraz w czasach komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji. Wiele historii to opowieści stałych bywalców knajp przy piwie tzw. praskich pábiteli, częściowo zmyślone. Z jego prozy bije serdeczność, ciepło, senność, surrealizm, a czasem słodka ironia, z jaką autor patrzył na świat i własne życie. W słuchowisku wykorzystano utwory: "Pabitele" oraz "Bar świat". Słuchowisko powstało z okazji 110. rocznicy urodzin pisarza.
Po godz. 23.00 "Tu jest muzyka" (prowadził: Maciej Szajkowski). "Polskie pieśni i tradycje wielkanocne" - muzyka tradycyjna i folkowa. Gościem specjalnym była prof. Maria Pomianowska, która opowiedziała o specyfice i wyjątkowości pieśni wielkopostnych.
***
Niedziela Wielkanocna (31 marca)
Zaprosiliśmy już w godz. 0.00-3.00 na "Muzykę nocą" (prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan), a w niej "Noc przejścia". Noc tej nocy o godzinę krótsza. Krótsze więc też czekanie na Poranek Wielkanocny. Ale zmiana czasu to tylko jedno "przejście" tej nocy - z czasu zimowego na letni. Wielka Noc także zwana jest nocą Przejścia, czyli Paschy. Świętowana przez Żydów od tysiącleci, jako pamiątka wyjścia z niewoli egipskiej, dla chrześcijan dzięki Zmartwychwstaniu Jezusa stała się pamiątką wyjścia z innej niewoli. W wielu kościołach – jeszcze o tej porze trwają liturgie i chrzty. W wielu domach być może jeszcze trwają ostatnie przystopowania do rodzinnych spotkań i tradycyjnego śniadania. Czy to są istotnie powody do radości wielkanocnej? Przez co "przechodzimy" tej nocy? Opowiadali m.in. Jan Grossfeld - katechista z Neokatechumentatu - wspólnoty wyjątkowo celebrującej tę noc, ks. Bogusław Kowalski - warszawski proboszcz przedstawiający się jako chłopak z Pragi, którego trzyma się radość wielkanocna, nie na żarty. Pytanie towarzyszące spotkaniu kierowane do słuchaczy - czemu ta noc do innych jest niepodobna?
W godz. 6.00-9.00 "Familijna Jedynka" (prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan), a w niej: "Moje Z martwych wstanie". Nie ma radości nowego dnia - bez mroku nocy. Nie ma zwycięstwa - bez zmagania i bólu. Nie ma zmartwychwstania bez doświadczenia "śmierci". Wielkanoc to czas, kiedy w tej perspektywie warto spojrzeć na swoje osobiste historie. Swoimi podzielą się:
- Paweł Cwynar: nawrócony gangster, który nowe życie zaczął w ciężkim więzieniu
- ksiądz Piotr Brząkalik: (były) alkoholik, który od lat zmartwychwstaje codziennie
- Małgorzat Ziarkiewicz: malarka porzucona kiedyś przez męża, depresja była dla niej początkiem odzyskanej wolności
- Hanna Czelakowska: nauczycielka, która przed laty podjęła decyzję, jaka zaważyła na jej dalszym życiu; przebaczenie sobie stało się początkiem wiary w Boga
- Grzegorz Godlewski (przedsiębiorca) i Mateusz Konopka (student): w dorosłym wieku przyjęli w Wielkanoc chrzest
- Darek Maleo Malejonek (muzyk): zawrócony z drogi niewiary, także dzięki muzyce.
O godz. 9.00 transmisja Mszy św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.
W godz. 10.00-12.00 Zbigniew Krajewski zaprosił na "Czas pogody". Świąteczne spotkanie z piosenkarzem, kompozytorem, gitarzystą Andrzejem Rybińskim.
W godz. 12.00-18.00 "Wielkanocna Niedziela z Jedynką", a w niej m.in. słuchowisko "W Jezioranach (13.15), "Muzyczne Wyspy Wielkanocne" Macieja Szajkowskiego (15.10) - audycja o tradycjach wielkanocnych w najdalszych zakątkach świata, "Spacer z kulturą" (17.10), a w nim m.in. w studiu pojawił się Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który podzielił się ze słuchaczami swoimi zamierzeniami oraz przedstawił koncepcję rozwoju instytucji. Gościem audycji była też Katarzyna Haber - kuratorka nowej wystawy w Galerii Kordegarda. Do słuchania zaprosiła Magda Mikołajczuk.
W międzyczasie, bo o godz. 14.10 "Kryminał z Madonną", czyli reportaż Magdaleny Skawińskiej. Kradzież, fałszerstwo, przemyt. Kryminalna historia wokół obrazu "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha starszego. Dzieło warte dziś miliony euro, trafiło na Śląsk w XVI wieku jako dar dla wrocławskiego biskupa. W 1961 roku francuskie wydawnictwo poprosiło o fotografię "Madonny pod jodłami". Daniela Stankiewicz, pracująca w ówczesnym Muzeum Śląskim miała obraz oczyścić i przeprowadzić konieczne zabiegi konserwatorskie. Odkryła, że to nie oryginał, lecz XX-wieczna kopia. Historia zakończyła się szczęśliwie, ale zanim to się stało…
Po godz. 21.00 zaprosiliśmy na Teatr Polskiego Radia i słuchowisko Adama Mickiewicza "Dziady cz. IV" w adaptacji i reżyserii Mariusza Orskiego. To utwór dramatyczny Adama Mickiewicza, należący do cyklu dramatów Dziady. Utwór powstawał w latach 1820–1821 w Kownie. Opublikowany został w roku 1823 w drugim tomie wraz z dramatem Dziady część II. Utwór wraz z częścią II jest nazywany Dziadami wileńsko-kowieńskimi. Jest to dramat o tematyce miłosnej, w którym głównym bohaterem jest nieszczęśliwy kochanek – Gustaw. Akcja utworu toczy się w dzień zaduszny między godziną dziewiątą wieczorem a północą, natomiast miejscem akcji jest dom greckokatolickiego księdza.
Po godz. 22.00 "Koncert Chopinowski" (prowadził: Adam Rozlach). Audycja dedykowana pamięci Maurizia Polliniego - zwycięzcy VI Konkursu Chopinowskiego w 1960 r. W jego kreacji posłuchaliśmy dwóch Nokturnów op. 27 oraz trzech mazurkowych opusów: 30. 33 i 56 w nagraniach artysty z ostatnich lat…
Po godz. 23.00 "Spotkanie z..." (prowadziła: Martyna Podolska). To było świąteczne i pełne pozytywnej energii spotkanie z aktorem, wokalistą, kompozytorem, tekściarzem i od niedawna... stand-uperem - Pawłem Domagałą. Z naszym gościem rozmawialiśmy o tradycjach, o tworzeniu nowych piosenek, o odwadze podejmowania się nowych wyzwań (aktor właśnie przygotował swój własny stand-up) i o tym, czy obchodzone w tym roku 40. urodziny zmieniły coś w jego życiu. Usłyszeliśmy też najnowsze piosenki w wykonaniu piosenkarza.
Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia)
W "Tak to bywało" w godz. 3.00-5.00 (prowadził: Adam Rozlach) posłuchaliśmy dwóch kantat wielkanocnych Jana S. Bacha skomponowanych na I i II dzień świąt. Wykonawcami byli artyści skupieni wokół lipskiego Chóru św. Tomasza oraz Neue Bachische Collegium Musicum i Gewandhausorchester Lepizig pod dyrekcją Hansa Rotzscha. W drugiej godzinie, w "Słodkim Radiu Retro", posłuchaliśmy wielkanocnych pieśni w wykonaniu solistów i Chóru Juranda, a pozostałą część audycji wypełniły kompozycje Wojciecha Kilara, Zygmunta Koniecznego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Kurylewicza i Henryka M. Góreckiego napisane na zamówienie interpretatorki tych utworów - niezapomnianej wokalistki Wandy Warskiej, do słów Stanisława Wyspiańskiego "Jakżeż ja się uspokoję".
W godz. 6.00-9.00 zaprosiliśmy na "Familijną Jedynkę" pt. "Droga do Emaus". W audycji chceliśmy przyjrzeć się opowieści o uczniach idących do Emaus. Z jednej strony to obraz ludzi, którzy opuszczają Kościół tak jak uczniowie Jerozolimę. To skłania do pytania o motywy odchodzenia od wiary. Bo zawiedli się na Kościele lub Bogu, bo uświadomili sobie, że nie wierzą, bo nie znajdują w nim nic dla siebie. Kolejne pytanie: co jest ich Emausem, czyli dokąd odchodzą? Uczniowie nie rozpoznają Jezusa - gdzie mogą spotkać Boga, ci którzy odeszli? Z drugiej strony to także - jak to określił Franciszek - obraz Kościoła, który powinien towarzyszyć ludziom w drodze. To dobra okazja do przedstawienia franciszkowego rozumienia Kościoła, które wciąż spotyka się z niezrozumieniem i natrafia na liczne opory wśród wierzących.
O godz. 9.00 transmisji Mszy św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.
Po godz. 10.00 Zbigniew Krajewski i Kamil Wicik zaprosili na "Audycję muzyczną". Dwa pokolenia dziennikarzy, dwa spojrzenia na ponadczasowe przeboje. W Poniedziałek Wielkanocny tuż po 10.00 zaprezentowaliśmy nasz subiektywny wybór znanych piosenek w wersjach oryginalnych, jak i innych wykonaniach. Nie zabrakło wspaniałych gości. O recepcie na udany przebój opowiedzieli: Jerzy Skrzypczyk, współzałożyciel, perkusista, lider Czerwonych Gitar oraz Grzegorz Skawiński, autor tekstów, kompozytor, wokalista Kombii. W studiu Programu 1 pojawił się także wokalista Sławek Uniatowski, który zdradził sekret idealnej interpretacji znanego hitu.
O godz. 12.00 audycja specjalna, którą poprowadzili Martyna Podolska i Tomasz Prange-Barczyński. Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? Jak może wyglądać Wielkanoc wegetariańska? Na te i na wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi siedząc przy naszym, świątecznym, Jedynkowym stole. A z nami byli: etnografka Małgorzata Jasztołt, szef kuchni Bogdan Gałązka, Małgorzata Kozakiewicz z działu promocji przy Ambasadzie Hiszpanii, restaurator, reżyser David Gamtsemlidze, szefowa kuchni i promotorka kuchni wegetariańskiej Dominika Targosz oraz dziennikarka kulinarna, specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux.
W godz. 16.00-18.00 świąteczne wydanie "Ekspresu Jedynki" (prowadził: Patryk Michalski). W audycji:
- jedni aktywnie, inni przy stole, jak spędzamy święta?
- przy świątecznym stole często opowiada się rodzinne historie, ogląda stare zdjęcia, czasem rodzi się też pomysł utworzenia drzewa genealogicznego; jak się do tego zabrać?
- z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków przywołamy liczne literackie przykłady i opowieści na temat ptaszków, ptaszysk i pisklaków, a towarzyszyć temu będzie ćwierkanie, kwilenie, szczebiotanie i śpiewanie
- trwa wielka wiosenna migracja ptaków, obserwowanie ptasich wędrówek może stać się świetnym hobby; gość: Monika Klimowicz-Kominowska, OTOP
- urodziny Trójki i rozmowa z dyrektorką Programu 3 Agnieszką Szydłowską
O godz. 19.08 "Jedynka Dzieciom" (prowadziła: Agnieszka Kunikowska). Lany poniedziałek. Odwiedziny w Muzeum Wody we Wrocławiu. Porozmawialiśmy też o wodzie w górach - opowiedzieli himalaiści, w tym archiwalne fragmenty rozmowy z Anną Czerwińską.
W godz. 20.00-22.00 na "Tu jest muzyka" zaprosił Marcin Kusy. Świąteczny nastrój podkreślimy wybornymi wykonaniami jazzowych standardów - Tony Bennett, Jamie Cullum, Chet Baker i Tom Waits. Zagrali także Chris Botti, Jaco Pastorious i Jan Ptaszyn Wróblewski.
Po godz. 23.00 "Kulturalna Jedynka". Gościem Wojciecha Urbana była reżyserka Kinga Dębska.
DS