Polskie Radio

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 13:45
Audycje plenerowe z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Parku Wolności, wspomnienia i transmisja koncertu Moniki Brodki. To jeszcze przed rocznicą. Z kolei 1 sierpnia o godz. 17 w hołdzie Powstańcom na antenach publicznego nadawcy zabrzmiały syreny alarmowe. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.  
Osiemdziesiąta rocznica wybuchu powstania warszawskiego na antenach Polskiego Radia.
Osiemdziesiąta rocznica wybuchu powstania warszawskiego na antenach Polskiego Radia.Foto: Polskie Radio

Polskie Radio oddając hołd bohaterom powstania warszawskiego zaprasza do wysłuchania rozmów z ekspertami i historykami, przybliżającymi bohaterską historię powstania warszawskiego i jego uczestników oraz do odwiedzenia specjalnego serwisu powstaniewarszawskie.polskieradio.pl. Znaleźć tam można bezcenne materiały archiwalne na temat bohaterskiego zrywu powstańców.

Informacyjna Agencja Radiowa i portal PolskieRadio.pl przygotowały cykl podcastów "Pamięć w eterze. Postanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL". W oparciu o bogactwo materiałów Archiwum Polskiego Radia i wiedzę historyków, pokażemy w jaki sposób warszawski zryw przedstawiany był w czasach PRL oraz w jaki sposób to, jak informowano o powstaniu - korespondowało z bieżącymi wydarzeniami w Polsce.

Cykl składa się z 8 odcinków, emitowanych od 31 lipca do 2 października (63 dni, czyli osiem tygodni Powstania Warszawskiego). Podcasty powstają we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl dostępny jest na platformie podcasty.polskieradio.pl i na największych, zewnętrznych platformach podcastowych. 


.

W dniach 29 lipca-2 sierpnia w "Ekspresie Jedynki" w Programie 1 Agnieszka Ciecierska zaprasza na Przewodnik po Powstańczej Warszawie. Z kolei 31 lipca o godz. 19.30 w "Eurece" można było usłyszeć archiwalną rozmowę ze Stanisławem Likiernikiem, powstańcem warszawskim, jednym z pierwowzorów Kolumba z powieści Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20". Rozmowa została nagrana w roku opublikowania wywiadu - rzeki z bohaterem "Made in Poland" (2014). 

 

1 sierpnia w "Aktualnościach Jedynki" prezentowane były wspomnienia Powstańców. Na specjalne plenerowe wydanie "Sygnałów dnia" (od godz. 6.00) z Muzeum Powstania Warszawskiego  zaprosił Daniel Wydrych. Gośćmi audycji byli Jan Ołdakowski – Dyrektor MPW oraz Rafał Trzaskowski – Prezydent Warszawy. 

 

W godz. 17-18 specjalna audycja poświęcona obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Program poprowadził Michał Strzałkowski. "Dzieci i wnuki Powstańców" to kolejna propozycja radiowej Jedynki. Na jej emisję o godz. 18.00 zaprosił Rafał Sławoń. Jego gośćmi byli potomkowie powstańców: Aga Zaryan, Szymon Majewski i Michał Zabłocki. Tematyka rocznicowa pojawiłą się także w audycjach: "Lato w Radiem", "W samo południe" i w "Letnisku". 


.            

Radiowa Dwójka od 29 lipca do 2 sierpnia - w audycji "Głosy z przeszłości" (godz. 12.45) prezentuje  wspomnienia powstańców warszawskich. W cyklu "To się czyta" (godz. 9.50): Miron Białoszewski "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w interpretacji autora. 

 

Z kolei 1 sierpnia, w godz. 16-18 odbyło się plenerowe wydanie "Wybieram Dwójkę", które nadawane było z Muzeum Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 specjalne wydanie audycji "Ślady pamięci", a w nim - Archiwa Powstania Warszawskiego. Program poprowadzili Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski. 

 

Od godz. 19.00 na antenie Dwójki emisja słuchowiska "Muszę opowiedzieć" Anny Świrszczyńskiej. To zapis 63 powstańczych dni w Warszawie w 1944 roku. W godz. 21.30-22.00 reportaż Justyny Piernik i Pawła Sawickiego "Trzy pokolenia po" z 2004 roku, który przedstawia historie Powstańców, opowiedziane słowami wnuków autorów. 4 sierpnia w radiowej Dwójce o godz. 18.30 emisja słuchowiska Iwony Rusek "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham". 


.

Od 29 lipca do 2 sierpnia w Programie 3 Polskiego Radia w audycji "Dobrego Dnia" po godz. 10.00 prezentowane są utwory z najnowszej płyty Moniki Brodki, zatytułowanej "Wawa". Album powstał z okazji obchodów 80. rocznicy powstania warszawskiego i można go było uzyskać słuchając Trójki. Monika Brodka była też gościnią specjalnego wydania audycji "Ludzie" 31 lipca (godz.23.00-24.00). 

 

1 sierpnia w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz.6.00 –9.00) można było usłyszeć historię powstańczej radiostacji "Błyskawica", a popołudniowe wydanie "Zapraszamy do Trójki" będzie nadawane z Muzeum Powstania Warszawskiego (godz. 16.00-19.00). Tematyka powstania pojawiła się także w "Klubie Trójki" (godz.20.00-21.00) i w audycji "Ludzie" (godz.23.00-24.00).  


 

W poniedziałek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 archiwalne nagrania rozmów z Powstańcami, które przez lata rejestrowane były przez dziennikarzy Polskiego Radia. Od godz. 16.00 relacja z przygotowań do godziny W. 

 

Krzysztof Grzybowski o godz. 16.30 zaprosił na specjalny program poświęcony 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Jego gośćmi byli autorzy wystaw z Muzeum, Powstańcy, historycy i eksperci. Po godz. 17:00, gdy zawyją syreny - w Polskim Radiu 24 zaprezentowany został pierwszy odcinek "Kalendarium Powstania Warszawskiego", które pojawiać się będzie o tej porze na antenie przez 63 dni. 


 

W Czwórce 26 lipca od godz. 21 transmitowaliśmy koncert Moniki Brodki z Muzeum Warszawskiego.

 

1 sierpnia o godz. 10 "Poranną Rezydencję w Muzeum Powstania Warszawskiego" poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki. W audycji dyskusja m.in. o tym, jak rozumieć zjawisko dziedziczenia traumy, jak przeszłość przodków wpływa na nasze postrzeganie dzisiejszego świata i czy z odziedziczonej traumy da się wyleczyć

 

W "Audycji słowno-muzycznej" (12.00-14.00) Bartek Koziczyński przypomniał historię płytowej serii wydawniczej Muzeum Powstania Warszawskiego, a specjalnym gościem "Popołudniówy" po godz. 16.00 była Maria Paszyńska, autorka książki "Dziewczyny ze Słowaka". W audycji "Lato z kanapy" (godz. 17.00-19.00) Michał A. Zieliński – scenarzysta filmu "Kos" i Wiktoria Czarnecka autorka książki "Marketing historyczny" - odpowiedzieli na pytanie jak zmienić narrację w rozmowach o historii oraz jak o niej ciekawie opowiadać młodym ludziom. Po godz. 20 Czwórka zaprosiła na audycję "Girls' Talk" z udziałem Justyny Dżbik-Kluge – dyrektorki Czwórki i autorki książki "Jacy byli? Jacy Jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie" oraz Arlety Zalewskiej – dziennikarki TVN, która wzięła udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego "Korzenie pamięci".  


prdz logo  

Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy również przygotowały specjalne audycje z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wśród zaproszonych gości m.in. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Agnieszka Pietrzak i Magdalena Hartwig z Archiwum Akt Nowych, Przemysław Słowiński, współautor książki "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach". 

 

Na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy m.in. historia Ukraińca Juliana Łuczki ze wsi Probużna na Tarnopolszczyźnie, który zginął w pierwszym dniu powstania warszawskiego - gościem była wnuczka Kaja Prusinowska. W audycji "Powstanie Warszawskie 1944: Historia, pamięć, teraźniejszość" – rozmowa o przyczynach i sensie zbrojnego wolnościowego zrywu. Opowiedział o tym historyk Hubert Kuberski. Audycja "Baczyński, Gajcy, Krahelska… Brylanty Powstania Warszawskiego" poświęcona była z kolei poetom – żołnierzom i poetkom – żołnierkom powstania warszawskiego. Wydarzenia powstania warszawskiego oraz budowanie pamięci narodowej na przykładzie Polski dla Ukrainy to temat kolejnej audycji, której gościem był dr Oleksandr Avramchuk, historyk z KUL. 

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 10:06
Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wspominają powstańcy warszawscy? "Bezcenne opowieści, ogromne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 17:30
- Wspomnienia uczestników powstania warszawskiego są różne. Nie o wszystkim chcą mówić. Powtarza się opinia, że 1 sierpnia był dniem radosnym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Jędrusik, wolontariuszka Domu Powstańców Warszawskich. Spotkania z powstańcami to także bezcenne lekcje historii. - Łatwiej zrozumieć opowieść osoby, która przeżyła jakieś wydarzenie - dodawał Adam Dymiński, inny wolontariusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 14:30
W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Czwórka z Pokoju na lato

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 14:10
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowano wiele inicjatyw, które mają uczcić ten niepodległościowy zryw. W Czwórce mówiliśmy o nich w specjalnej audycji nadawanej z Pokoju na lato - plenerowej miejscówki przy Muzeum Powstania Warszawskiego, której jesteśmy patronem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 10:50
- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica Powstania Warszawskiego - specjalny cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 16:40
W niemal każdej dzielnicy Warszawy znajdują się ślady walki sprzed 80 lat. Niektóre stały się symbolami powstania warszawskiego, inne mimo przejmującej wymowy są mało znane. Agnieszka Ciecierska, w towarzystwie historyka i varsavianisty Adriana Sobieszczańskiego, wybrała się na spacer po Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania pięciu odcinków z cyklu "Powstańczy przewodnik po Warszawie".
rozwiń zwiń