Polskie Radio

Za sprowadzenie klientów bankrutującego bura podróży odpowiada marszałek województwa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 17:40
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach turystycznych - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo wskazuje na marszałków województw jako odpowiedzialnych za sprowadzanie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Nowe przepisy jednoznacznie wskazują na marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. Nowelizacja usuwa wątpliwości co do zadań marszałka w tym zakresie.

Na konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK, która oceniała dotychczasowe przepisy jako nieprecyzyjne.

Problem pojawił się w 2012 r., kiedy niewypłacalność ogłosiło 15 biur podróży, m.in. z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Okazało się wtedy, że gwarancje biur podróży były za niskie i brakowało pieniędzy na sprowadzenie Polaków do kraju. Marszałkowie tych trzech województw założyli brakujące kwoty z budżetów swoich regionów i zwrócili się do wojewodów, jako organu administracji rządowej, o zwrot kosztów. We wszystkich trzech przypadkach uzyskali odpowiedź odmowną - powodem był brak podstawy prawnej. Sprawy trafiły do sądów.

PAP, jk

Czytaj także

Planujesz wakacyjny wyjazd? Zanim kupisz wycieczkę, przeczytaj umowę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 15:01
Kupując wakacyjną wycieczkę, czytajmy umowy. Eksperci Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślają, że w razie wątpliwości należy upewnić się, co organizator wypoczynku rozumie pod takimi sformułowaniami, jak "spokojna okolica" czy "hotel niedaleko plaży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje Polaków: większość urlop spędzi w kraju. Za granicę najchętniej jeździmy do Grecji i Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 20:00
Ponad połowa Polaków wyjedzie w tym roku na letnie wakacje. To o milion osób więcej niż w ubiegłym roku. Zdecydowana większość Polaków urlop spędzi w kraju, a 1/3 wybierze się za granicę. Najpopularniejsze zagraniczne destynacje to niezmiennie Grecja, Chorwacja, Włochy i Hiszpania. Podczas urlopu Polacy nie zamierzają ryzykować – blisko 70 proc. wyjeżdżających wykupi ubezpieczenie turystyczne.
rozwiń zwiń