Polskie Radio

Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 10:54
Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiet po 40 roku życia. Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów.
Regularne badania są najlepszą metodą profilaktyki raka
Regularne badania są najlepszą metodą profilaktyki raka Foto: Shutterstock/ JPC-PROD

Rakiem macicy bardziej zagrożone są kobiety po czterdziestce, te które nie rodziły dzieci oraz panie z nadwagą, zwłaszcza w okresie około- i postmenopauzalnym. Tkanka tłuszczowa jest producentem estrogenów, które mogą niekorzystnie stymulować endometrium, czyli błonę wyściełającą ścianki macicy.

Objawy raka macicy, które powinny zaniepokoić to: nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych między miesiączkami oraz krwawienia po menopauzie. Te objawy mogą także oznaczać inne problemy, takie jak: obecność mięśniaków lub polipa w macicy czy endometriozę. Często oznaczają wczesne sygnały raka macicy.

Niepokoić mogą też bóle w dole brzucha. Może to być objaw powiększonej macicy naciskającej na okoliczne organy. Warto zwrócić uwagę na osłabienie i spadek wagi. Utrata wagi z niewiadomych powodów często jest objawem choroby nowotworowej i trzeba to koniecznie sprawdzić.

Jak zapobiegać rakowi macicy? O tym na najbliżej audycji "Eureka".

***

Na czwartkową (31.08) audycję Eureka w godzinach 19.00 – 19.30 zaprasza Artur Wolski.

ac

Zobacz więcej na temat: nowotwory badanie ginekolog
Czytaj także

Nowoczesne badanie genów. Przepowiadanie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:46
- Ja bym to nazwała realną wizją teraźniejszości - mówi w "Stacji Nauka" dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka projektu badamygeny.pl z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na czym polega jego nowatorski charakter, szczególnie w kontekście wykrywania nowotworów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cytologia - badanie, o którym zawsze należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:25
- Przy podobnej zachorowalności, co w innych krajach europejskich, mamy makabrycznie wysoką śmiertelność, co wynika z zaniedbań w kwestii badań - mówi ginekolog, Jacek Tulimowski.
rozwiń zwiń