Władysław Sikorski urodził się w 1881 roku w zaborze austriackim. Kiedy wybuchła I wojna światowa, Sikorski zaangażował się w działania wojskowe. W grudniu 1922 roku został mianowany premierem, jego głównym zadaniem było niedopuszczenie do wybuchu wojny domowej.
Po zamachu majowym, któremu się sprzeciwiał, został przesunięty w stan nieczynny. Zabiegał później o udział w kampanii wrześniowej, jednak nie dostał żadnego przydziału. Wyjechał wtedy do Francji, gdzie został premierem Rządu RP na Uchodźstwie.
Klęska Francji w czerwcu 1940 roku wstrząsnęła Sikorskim. - Pomimo nieszczęść, jakie zwaliły się na Francję, nie wątpię w dalszym ciągu w naród francuski – mówił.
Sikorskiemu stawiano wiele zarzutów. Jednym z nich było podpisanie układu z Iwanem Majskim w sprawie tworzenia polskiej armii na Wschodzie i niewymuszenie potwierdzenia granicy sprzed 1939 roku. Jednak kiedy odkryto groby katyńskie, Sikorski zażądał utworzenia komisji śledczej. Był to pretekst dla Stalina, żeby zawiesić z nim stosunki dyplomatyczne.
Generał Sikorski zginął razem ze swoją córką w 1943 roku w katastrofie samolotu w Gibraltarze. Wciąż toczy się spór, czy był to wypadek komunikacyjny, czy zamach na jego życie.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Rafał Habielski (historyk UW)
Data emisji: 10.09.2018
Godzina emisji: 21.10
kwh/abi