Prof. Piotr Bieliński opowiada, że ostatnim terenem eksploracji naszych archeologów jest Kuwejt, gdzie Polacy odkryli najstarszą świątynię w tym rejonie świata, datowaną na 5 tysiąclecie p.n.e. Jest to obiekt starszy od tych znanych z tego obszaru o 2,5 tysiąca lat. - W tym wypadku mówimy o budynku mierzącym z grubsza 7 na 3 metry - mówi profesor. Opowiada także o tajemniczych osadach z połowy 6 tysiąclecia p.n.e występujących w dolinie rzek Tygrys i Eufrat.
O pracy archeologów mówi, że czasami proces dojścia do tego czym są dane wykopaliska może zająć trochę czasu. - Na olśnienie czasami trzeba chwilę poczekać, zwłaszcza jeśli odkopane obiekty ukazują nieznaną wcześniej kulturę - mówi Piotr Bieliński. Twierdzi, ze archeologiczne "kopanie" to przyjemna część jego zawodu, ale mniej radosną jego częścią jest zrozumienie tego, co się wykopało.
Czym była kultura Ubajd? Kto wzniósł tę świątynię i co na podstawie pozostałości archeologicznych możemy powiedzieć o miejscu tak wczesnego kultu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Piotr Bieliński (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 26.04.2019
Godzina emisji: 19.05
K.A