Polskie Radio

"Okazja do nagrodzenia strażników lokalnych tradycji". Piotr Gliński o nagrodach im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:00
W Zamku Królewskim w Warszawie po raz 46. wręczono Nagrody imienia Oskara Kolberga. Wyróżnienia dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej przyznano w siedmiu kategoriach.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński Foto: PAP/Radek Pietruszka
pap SEJNY PIOTR GLINSKI1200 (1).jpg
"Wyzwania stojące przed kulturą po pandemii". Piotr Gliński spotkał się z ministrem kultury Litwy

"To okazja do nagrodzenia strażników lokalnych tradycji, którzy nie zapominają o korzeniach naszej kultury" - napisał w liście, odczytanym przez wiceministra kultury Jarosława Sellina, wicepremier, szef resortu Piotr Gliński. Podkreślił, że dzięki nim przetrwało bogactwo niepowtarzalnych elementów dziedzictwa kulturowego.

"Dziękuję artystom, badaczom, animatorom, osobom i instytucjom wspierającym kulturę ludową za pełną zaangażowania pracę, najczęściej bezinteresowną, w wielu przypadkach niedocenianą, dzięki której możemy szczycić się, jako kraj, bogactwem i oryginalnością źródeł naszej kultury" - napisał w liście wicepremier Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:25 11169699_3.mp3 Genowefa Pabich: byłam strasznie wzruszona (IAR)

W kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymali: Wanda Majtyka - śpiewaczka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych, Henryk Marszał - skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli "Przewrotniacy", Stanisława Mąka - malarka i rzeźbiarka w drewnie, Genowefa Pabich - wycinankarka z Puszczy Zielonej, Bernarda Rość - tkaczka z Podlasia.

Posłuchaj
00:27 11169699_1.mp3 Henryk Marszał: jak jest muzyka, to jest wszystko (IAR)

Nagrodę dla Mistrza tradycji odebrała Maria Grzegorek - bibułkarka, gawędziarka i poetka.

W kategorii dla twórców za pisarstwo ludowe nagrodę otrzymał Andrzej Dziedzina-Wiwer - autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich.

Wyróżnienie dla badaczy, naukowców i animatorów otrzymały: Maria Brylak-Załuska - badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, Jolanta Danak-Gajda - etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową.

Czytaj także:

Nagrodę dla kapel ludowych przyznano Orkiestrze Dętej ze Zdziłowic, a w kategorii dla zespołów folklorystycznych nagrodzono: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Blinowianki" oraz Zespół "Gościszowianie".

Nagrodą w kategorii dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej uhonorowano Fundację "Dziedzictwo Nasze".

"Mistrz Tradycji"

Po raz pierwszy w historii została przyznana nagroda specjalna dla wyróżniającego się ucznia wskazanego przez laureata Nagrody Kolberga w kategorii Mistrz tradycji. Tę nagrodę otrzymała Barbara Wandzel, wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru.

To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku.

IAR/jb 

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z Henrykiem Marszałem, wspomnienie Anny Andruszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 16:00
W magazynie Źródła szykowaliśmy się na jutrzejszą galę rozdania Nagród im. Oskara Kolberga, przypominając jednego z tegorocznych laureatów - Henryka Marszała.Wspominaliśmy także wybitną śpiewaczkę z Suwalszczyzny - Annę Andruszkiewicz.
rozwiń zwiń