Na ekspozycję "Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego" składają się 52 fotografie portretowe, prezentujące wybrane wybitne kreacje teatralne Tadeusza Łomnickiego. Będzie można zobaczyć aktora w rolach tytułowych w "Kordianie" Słowackiego i w "Karierze Artura Ui" Brechta, jako Orestesa w "Muchach" Sartre'a i w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego.
A także fotografie dokumentujące role Łomnickiego z repertuaru klasycznego, m.in.: Solonego w "Trzech siostrach" Czechowa, Łatki w "Dożywociu" Fredry, tytułowego Fantazego z dramatu Słowackiego, jak również w realizacjach dramaturgii współczesnej: Świadka VI w "Dochodzeniu" Weissa, Bukary w "Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna" Brešana, Goi w "Gdy rozum śpi" Vallejo, Krappa w "Ostatniej taśmie Krappa" Becketta, Bruscona w "Komediancie" Bernharda.
Wśród autorów prezentowanych w Kordegardzie portretów znaleźli się: Edward Hartwig, Renard Dudley, Piotr Barącz, Zygmunt Rytka, Franciszek Myszkowski, Andrzej Krynicki, Juliusz Multarzyński, Marek Holzman, Mariusz Stachowiak i Renata Pajchel.
Ponadto, na specjalnym monitorze, wyświetlane będą fragmenty archiwalnych przedstawień z udziałem Tadeusza Łomnickiego, np. "Kordiana", "Kariery Artura Ui", "Przedstawienia Hamleta we wsi Głucha Dolna" i "Ja, Feuerbach".
Tadeusz Łomnicki - aktor, reżyser, pedagog, dyrektor teatru, rektor PWST, pisarz. Urodził się 18 lipca 1927 roku w Podhajcach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ukończył Gimnazjum Handlowe w Dębicy, od 1942 roku przebywał w Krakowie. Wstąpił do Szarych Szeregów, potem był żołnierzem Armii Krajowej. Uczył się gry na skrzypcach i pisał.
W lutym 1945 roku zdał do Studia przy Starym Teatrze, które ukończył rok później. Debiutował tam epizodyczną rolą Pasterza w "Mężu doskonałym" Zawieyskiego (1945). Do 1949 roku występował na scenach krakowskich, z wyjątkiem sezonu 1946/47, który spędził w Teatrze Miejskim w Katowicach, gdzie zagrał pierwsze głośne role - tytułową w "Szczęściu Frania" Perzyńskiego, Chłopca z deszczu w "Dwóch teatrach" Szaniawskiego i Puka w "Śnie nocy letniej" Szekspira.
Związany był z warszawskimi teatrami: Współczesnym (m.in. tytułowy Kordian w dramacie Słowackiego [1956]), Narodowym (m.in. Gospodarz w "Weselu" Wyspiańskiego [1974] i Prisypkin w "Pluskwie" Majakowskiego [1975]), Teatrem na Woli (w latach 1976-1981 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego tej instytucji), Polskim (m.in. Człowiek w prapremierze "Ambasadora" Mrożka [1981] i Papkin w "Zemście" Fredry [1983]) Studio (kreacje w dramatach Samuela Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery).
Zmarł 22 lutego 1992 roku w trakcie próby "Króla Leara" Szekspira na scenie Teatru Nowego w Poznaniu, na tydzień przed planowaną premierą.
***
Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury: "Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego"
3 marca - 27 marca 2022
17:24 2022_02_27 17_12_04_PR1_Spacer_Z_Kultura.mp3 "Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego" - wystawa w warszawskiej Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Konwersja cyfrowa domów kultury - projekt projekt o charakterze systemowym, uruchomiony w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego celem jest m.in.: wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej,
- profesjonalizacja kadr kultury - plany Narodowego Centrum Kultury na 2022. Programy: "Kultura - Interwencje", "Zaproś nas do siebie" i "Praktykuj w kulturze",
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych", która ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków,
- koncert Tomasza Koniecznego, "Apokalipsa", 12 marca w Operze Bałtyckiej,
- wydawnictwa specjalne: "Rocznik Kultury Polskiej 2021" - poświęcony tematowi dostępności, definiowanemu przede wszystkim przez pryzmat grup ze szczególnymi potrzebami i "Polskie ogrody XVIII wieku. Kompozycje, style, kontekst",
- konkurs SMS-owy dla słuchaczy.
***
Tytuł audycji: "Spacer z kulturą"
Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski
Data emisji: 27.02.2022 r.
Godzina emisji: 17.10
Jedynka/Kordegarda.org/kk