"Na drodze - patrz i słuchaj"
W marcu policja uruchomiła specjalną akcję profilaktyczno-edukacyjną na "Na drodze - patrz i słuchaj". Celem jest zwrócenie uwagi i przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. - Tym hasłem przypominamy, że trzeba na to zwracać uwagę, szczególnie przy zmiennej pogodzie. Jest to bardzo ważne zarówno dla kierujących pojazdami, jak i dla pieszych - mówi na antenie radiowej Jedynki nadkomisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - W pierwszej kolejności myślimy o telefonie komórkowym, ale również innego rodzaju urządzeniach, które mamy w pojeździe, zaczynając od zwykłego radia. Jeżeli nie znamy samochodu na pamięć, to też odwracamy wzrok od pola widzenia kierowcy. (...) Jest akcja informacyjna i edukacyjna, ale naszych kontroli pod tym kątem na pewno też nie zabraknie - podkreśla.
Nadkomisarz przypomina, że ponad 40 proc. ofiar śmiertelnych na polskich drogach to są piesi i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. - Tutaj czasami błąd popełniony przez pieszego jesteśmy w stanie uratować siedząc za kierownicą pojazdu - wyjaśnia Robert Opas.
YouTube/Polska Policja
W ramach akcji uczestnicy ruchu drogowego otrzymują od policjantów elementy odblaskowe, ale jeżeli dojdzie do znaczącego naruszenia prawa, takie spotkanie może skończyć się postępowaniem mandatowym. - Nie jest to ten najwyższy mandat, ale jest bardzo wysoka liczba punktów karnych i myślę, że to miał właśnie na celu ustawodawca, żeby na to zwrócić szczególną uwagę - mówi Robert Opas. - Dla doświadczonych kierowców przekroczenie limitu 24 punktów karnych kończy ponownym się egzaminem na prawo jazdy - przypomina.
Niewłaściwe zachowania kierujących
Profesor Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego, przestrzega przed bardzo poważnymi konsekwencjami zdarzeń drogowych spowodowanych przez niewłaściwe zachowania kierujących, zwłaszcza tych, którzy nieprawidłowo korzystają ze smartfonów. - Nam się wydaje, że niczego nie ryzykujemy i dlaczego coś miałoby się stać. Bardzo często jestem proszony o to, żeby analizować różne zdarzenia drogowe i okazuje się, że niestety właśnie to fałszywe mniemanie o swojej niezniszczalności jest często przyczyną tragedii - wyjaśnia. - Zdarzają się sytuację, kierowca, który trzymał w ręku telefon komórkowy, pisał SMS-y, przeglądał strony internetowe, przyczynił się do złego zdarzenia. Kończy się to śmiercią albo tej osoby, albo kogoś, kto mu towarzyszy, albo osoby osób, które są poza samochodem. Tego typu zachowania niosą śmierć, niosą kalectwo - zwraca uwagę ekspert.
11:18 Jedynka/BJ - 17.03.2023.mp3 Edukacyjna akcja policji "Na drodze patrz i słuchaj" (Bezpieczna Jedynka)
Jak wyposażyć samochód w zestaw głośnomówiący?
Warto przyjrzeć się w ogóle nowym technologiom, w jakie można uzbroić nasze auto, by wygodnie i bezpiecznie podróżować mając dalej kontakt ze światem. - Najszybciej, najprościej i najtaniej będzie zamontowanie przenośnego zestawu głośnomówiącego zamieszczanego np. na osłonie przeciwsłonecznej - mówi Paweł Ślubowski, właściciel sklepu z elektroniką samochodową.
Jaki zestaw warto kupić? - Dużo lepsze zestawy głośnomówiące to te, które są montowane na stałe w samochodzie. Podłączane są one pod instalację audio w aucie między radiem a głośnikami. Taki zestaw, kiedy przychodzi rozmowa, odłącza radio, przełącza się na tryb zestawu głośnomówiącego - wyjaśnia ekspert. - Jest dużo lepsza jakość połączeń i to nie tyle może po stronie kierowcy, co osoba, która dzwoni, ewentualnie lepiej słyszy kierowcę - zaznacza.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Klaudia Porębska i Patryk Kuniszewicz
Goście: nadkomisarz Robert Opas (Komenda Główna Policji), prof. Andrzej Markowski (psycholog ruchu drogowego), Paweł Ślubowski (właściciel sklepu z elektroniką samochodową)
Data emisji: 17.03.2023
Godzina emisji: 17.13
ans