Polskie Radio

Ruszają matury. Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 16:11
7 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Zgodnie z harmonogramem CKE, tego dnia odbędzie się obowiązkowy dla wszystkich egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Stres i strach przed egzaminami to normalna rzecz. Jak sobie z nim radzić? O tym powiemy w audycji "Cztery pory roku".
Jak opanować nerwy przed egzaminem?
Jak opanować nerwy przed egzaminem?Foto: fizkes/shutterstock.com

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja ustnych egzaminów maturalnych potrwa do 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie - przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Poczucie humoru - skąd je mamy? Czy dziedziczymy je w genach, czy nabywamy na postawie obserwacji najbliższych? Czy można dzieci nauczyć poczucia humoru, patrzenia na świat z dystansem, przymrużeniem oka? Czy w dorosłym życiu to może zaprocentować? Psychologowie mówią, że ludzie, którzy potrafią śmiać się sami z siebie, są najbardziej zadowoleni z życia.

- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego".

***

Na audycję "Cztery pory roku" w poniedziałek (6.05) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Agnieszka Kunikowska.

Jedynka/PAP/kk