Polskie Radio

Triest Claudio Margisa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 18:00
Bohaterem sobotnich "Przestrzeni kultury" będzie włoski prozaik i eseista, znawca literatury niemieckiej, zafascynowany kulturą Europu Środkowej.
Statki w kanale w Trieście
Statki w kanale w TrieścieFoto: Wikipedia/domena publiczna

Punktem wyjścia do rozmowy z gościem tegorocznego Festivalu Conrada, będzie jego głośna książka "Mikrokosmosy" z roku 2002, stanowiąca swoisty dziennik podróży z miejsc niezwykłych, takich jak wyspy Adriatyku, Piemont, Tyrol.

Jednym z głównych bohaterów książki jest rodzinne miasto pisarza Triest. Margis przygląda się wielokulturowym fundamentom tej portowej metropolii, przywołuje jej historię widzianą z różnych perspektyw.
Na rozmowę z Claudio Margisem o jednym z najciekawszych miast wybrzeża Morza Adriatyckiego zaprasza Bartosz Panek.

26 października (sobota), godz. 12.00

***

Claudio Margis jest publicystą wielu znanych czasopism europejskich m.in. Corriere della Sera. Współpracuje także z Zeszytami Literackimi. Ma na koncie wiele prestiżowych nagród literackich: Erazma, Herdera, Vilencia. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich, przyznawaną corocznie z okazji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem.
Po polsku ukazały się jego książki: "Dunaj" (1990), "Mikrokosmosy" (2002), "Inne morze" (2004), "Na oślep" (2006), "Domysły na temat pewnej szabli" (2009), "Itaka i dalej" (2009), "Podróż bez końca" (2009), "Głosy. Monologi" (2010).

Zobacz więcej na temat: literatura Włochy
Czytaj także

Sąd nad systemem bolońskim

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:00
- Jako pracownik naukowy dostrzegam wśród moich kolegów i studentów ostrożny sceptycyzm w ocenie procesu bolońskiego - mówił w Dwójce dr Rafał Wonicki, filozof polityki, podczas dyskusji o ostatnich zmianach w szkolnictwie wyższym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tochman: slums jest materiałem łatwopalnym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:00
- Slums Onyx jest kipiącym ekosystemem. Na kilku kilometrach kwadratowych mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi - mówił w Dwójce Wojciech Tochman, autor książki "Eli, Eli" o rejonach skrajnej biedy w Manili, stolicy Filipin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Rejmer: w Bukareszcie wszystko było wykrzyknikiem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 08:40
- Pisząc o Polsce, muszę używać konwencji zdystansowanej prozy, gdyż Polska jest mi bardzo bliska. W Bukareszcie moja rola była łatwiejsza: tam wszystko było wykrzyknikiem - mówiła w audycji "Świat młodych" Małgorzata Rejmer, autorka książki "Bukareszt. Kurz i krew".
rozwiń zwiń