Polskie Radio

Obturacyjna Choroba Płuc - powszechna, ale nieznana

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:33
Kaszel, odkrztuszanie, duszność. 2 miliony Polaków ma takie objawy, a tylko 3 procent wie co oznacza skrót POChP. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Charakteryzuje się ona ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe.
Audio
  • O Obturacyjnej Chorobie Płuc Joanna Stankiewicz/ IAR
Obturacyjna Choroba Płuc - powszechna, ale nieznana
Foto: sxc.hu/public domain

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do niewydolności oddychania, przewlekłego niedotlenienia organizmu, a nawet śmierci. Polacy nie znają tej choroby. Zaledwie 3 procent badanych, wie co oznacza skrót POChP.

Pulmonolog profesor Paweł Śliwiński podkreśla, że w 90 procentach cierpiący na POChP to nałogowi palacze, którzy bagatelizują pierwsze objawy, miedzy innymi kaszel, odkrztuszanie i duszność, która nasila się podczas wysiłku.

Doktor Piotr Dąbrowiecki - Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP podkreśla, że badaniem, które pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium jest spirometria.

Lekarze wyjaśniają, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania POChP jest rzucenie palenia.

W ramach obchodów Dnia POChP Polskie Towarzystwo Chorób Płuc organizuje na terenie Mazowsza bezpłatne badania spirometryczne. Szczegóły na stronie www.ptchp.org

IAR/iz

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie
Czytaj także

Alarmujące dane: rośnie liczba zakażonych HIV!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:54
W Polsce rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV, wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny działającym przy Narodowym Instytucie Zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transplantacja to dar życia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 09:00
Większość osób nie zna prawa regulującego procesy transplantacyjne. W dyskusjach często odwołujemy się do mitów, obaw, a nie faktów, które w Polsce są regulowane bardzo restrykcyjnie przestrzeganą ustawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To co było nieuleczalne, dziś jest do naprawienia

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 01:11
W Babicach k. Warszawy mieści się Klinika Wad i Zaburzeń Rozwojowych. W jednym miejscu wyjątkowi pacjenci, jakimi są dzieci z rozszczepieniem podniebienia, poddawani są kompleksowemu leczeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

14-latka z "nową żuchwą" może wyjść do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 16:20
Sukcesem zakończyła się nowatorska operacja rekonstrukcji żuchwy. Dziewczynka może wrócić do domu. Zarówno Iza, jak i jej mama mówią, że najgorsze mają za sobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podaj łokieć, czyli jak pomóc niewidomym i nie urazić

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 17:00
- Nie lubimy, gdy ludzie bez uprzedzenia próbują nas gdzieś zaprowadzić, popchnąć. Choć wiemy, że robią to w dobrej intencji. Zaproponowanie pomocy i podanie łokcia to dla nas najlepsze wsparcie - o życiu osób niewidomych mówiła w Jedynce Małgorzata Pacholec z Polskiego Związku Niewidomych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafen wyleczy raka? Obiecujące badania!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 22:18
Trwają badania nad szerokim zastosowaniem grafenu w tym w medycynie. Eksperymenty są prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarze powinni być bardziej wyczuleni na przemoc w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 18:02
- Lekarz bardzo często jest pierwszą osobą, która może rozpoznać czy w rodzinie dochodzi do przemocy i pierwszą osobą, która może zareagować - mówiła w Jedynce Katarzyna Michalska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, organizatora kampanii "Lekarzu, reaguj na przemoc!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej niż co trzeci Polak niedosłyszy. Jest na to prosty sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 11:44
Kiedy ktoś zaczyna siadać bliżej przed telewizorem, prosi, aby powtórzyć to, co do niego się mówiło, albo dopytuje się, co ktoś powiedział, to może być pierwszy sygnał, że z jego słuchem jest źle. W "Czterech porach roku" mówimy jak pomóc w danej sytuacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres powoli zabija. Warto się z nim zaprzyjaźnić

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 15:06
Nie uciekniemy przed nim. Nawet ci, którzy mówią, że nigdy się nie stresują, tak naprawdę odczuwają stres, który jest naturalną reakcją organizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymuszasz antybiotyki? Pomyśl o swoim dziecku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 14:36
- Stosując antybiotyki musimy się liczyć z tym, że przyczyniamy się do tworzenia szczepów bakterii opornych na leki. Pamiętajmy, że będą się one rozprzestrzeniać i zagrożą nam, naszym rodzinom - wyjaśnia dr Wiktoria Papierowska-Kozdoj, specjalista mikrobiologii lekarskiej.
rozwiń zwiń