Lutosławski

Dyrygent, który "wskrzesił Lutosławskiego z grobu"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 23:30
Taki komplement usłyszał Jan Krenz od samego kompozytora po premierowym nagraniu jego I Symfonii. Wkrótce stał się jednym z najważniejszych interpretatorów Lutosławskiego. W rozmowie z Markiem Zwyrzykowskim Jan Krenz zdradza tajemnice muzyki mistrza.
Audio
Jan Krenz - Koryfeusz Muzyki Polskiej
Jan Krenz - Koryfeusz Muzyki PolskiejFoto: PAP/Adam Hawałej

- On był wzorem równowagi i doskonałości - wspominał wybitny dyrygent w 1995 roku. - Jako autorytet w polskim środowisku muzycznym, zawsze łagodził nastroje i emocje, w przeciwieństwie chociażby do Stefana Kisielewskiego, który tak chętnie "chwytał za szabelkę".

Podobny perfekcjonizm można, zdaniem Jana Krenza, odnaleźć w utworach Lutosławskiego, także tych młodzieńczych, oraz w jego praktyce dyrygenckiej. - Nigdy nie pokusił się o poprowadzenia cudzej kompozycji, bo traktował dyrygenturę jako uzupełnienie warsztatu kompozytorskiego - podkreśla zasłużony wykonawca dzieł mistrza. - Moje interpretacje muzyki Lutosławskiego były świadomie o wiele bardziej emocjonalne, romantyczne niż te autorskie. Ale on to akceptował - dodaje.

Dlaczego Lutosławski nigdy nie napisał opery i czemu unikał nadawania swoim dziełom pozamuzycznych znaczeń? O tym w rozmowie Marka Zwyrzykowskiego z Janem Krenzem.

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski
Czytaj także

Wspominamy Henryka Mikołaja Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2011 00:00
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił wybitny kompozytor w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. 12 listopada minie rok od jego śmierci...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórca "Warszawskiej Jesieni" kochał Chopina, jazz oraz... boks

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 15:00
Gdyby żył, Kazimierz Serocki miałby 90 lat. Wybitnego kompozytora, pianistę i animatora życia muzycznego wspominają Zygmunt Krauze, Szabolcs Esztenyi, Jerzy Artysz oraz Jan Krenz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Sokorski: takiego kompozytora należałoby wrzucić pod tramwaj

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 23:00
Tak "minister socrealizmu" skomentował w 1949 roku I Symfonię Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski przeciw socrealizmowi i... awangardzie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 23:00
- Talent nie jest wyłącznie własnością tego, kto został nim obdarzony. Dlatego przywilejowi korzystania z niego towarzyszą rozliczne obowiązki - mówił kompozytor na Niezależnym Kongresie Kultury Polskiej w 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym Lutosławski różni się od Bacha?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 23:30
O przemianach roli kompozytora na przestrzeni ostatnich trzech stuleci wybitny twórca opowiadał Tadeuszowi Kaczyńskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lutosławski przegrał z wiatrem...

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 23:30
Zabawne epizody z życia polskiego mistrza przypomina kompozytor Piotr Moss.
rozwiń zwiń